Trwa ładowanie...

Pogoda na weekend. Za śnieżycami do Polski wkroczy arktyczny mróz

Pogoda przyniesie w nadchodzący weekend sporo wrażeń. Na początek Polskę nawiedzi śnieżny front szkwałowy, który przykryje ogromną część kraju grubą warstwą białego puchu. W krok za śnieżycami podąża arktyczny mróz i wyjątkowo niskie temperatury.
Share
Pogoda na weekend. Za śnieżycami do Polski wkroczy arktyczny mróz (Źródło: WXCHARTS)
Pogoda na weekend. Za śnieżycami do Polski wkroczy arktyczny mróz (Źródło: WXCHARTS)
d1ay0wg

Synoptycy są zgodni - najbliższy weekend będzie w Polsce wyjątkowo zimny. Jednak zanim do kraju wkroczą mroźne syberyjskie masy powietrza, pojawią się obfite opady śniegu, towarzyszące śnieżnemu frontowi szkwałowemu.

Pogoda na weekend. Możliwe burze śnieżne

Według modeli pogodowych w sobotę w Polsce pojawić mogą się niezwykle intensywne opady śniegu. Będą one konsekwencją pojawienia się rozległego układu niskiego ciśnienia, który obejmie znaczny obszar od Pomorza, przez Polskę wschodnią, aż po południowo wschodnie krańce kraju. W wyniku opadów pokrywa śnieżna może lokalnie wzrosnąć nawet o 40 cm świeżego puchu. Najdłużej padać będzie na południu województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

d1ay0wg

To jednak nie wszystko. Opadom towarzyszyć będzie silny wiatr tworzący zawieje i zamiecie śnieżne. Na drogach mogą tworzyć się niebezpieczne zaspy. Co więcej, śnieżyce mogą przybrać formę burz śnieżnych z wyładowaniami atmosferycznymi. Wiele wskazuje na to, że pogoda może stwarzać w weekend poważne zagrożenia dla życia i zdrowia.

Pogoda. Arktyczne powietrze zmierza w stronę Polski. Będzie naprawdę mroźno

Pogoda na weekend. Zza śnieżycy wyłoni się arktyczne zimno

Po przejściu śnieżnego frontu do Polski od wschodu wleją się zimne masy arktycznego powietrza, które przyniosą dawno niewidziane temperatury. Będzie to pierwsze z prognozowanych przez synoptyków uderzenie syberyjskiego wyżu, który zdążył już sporo "namieszać" w pogodzie na świecie.

d1ay0wg

Termometry w wielu miejscach kraju mogą pokazać nawet -20 stopni Celsjusza. Najzimniej będzie w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim. W rejonie Karpat temperatura w nocy może lokalnie spaść nawet do - 30 stopni Celsjusza. W Pozostałych częściach kraju również można spodziewać się dwucyfrowych wartości poniżej zera. Najcieplej będzie w województwach ściany zachodniej, gdzie słupki rtęci spadną do -4 stopni Celsjusza.

Pogoda na weekend. Zimne masy powietrza nad Europą (Źródło: wetterzentrale.de)
Pogoda na weekend. Zimne masy powietrza nad Europą (Źródło: wetterzentrale.de)

Pogoda. Pierwsza taka zima od dawna

Zima daje się we znaki nie tylko Polakom. W innych częściach Europy odnotowane zostały rekordowo niskie temperatury, a w słynącej ze słonecznej aury Hiszpanii, śnieżyce sparaliżowały część kraju. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii musieli wyciągnąć z szaf ciepłe czapki i szaliki, bo temperatura na Wyspach spadła poniżej -10 stopni Celsjusza, co jest najniższą wartością od 2010 roku. W wielu alpejskich regionach odnotowane zostały rekordowo niskie temperatury. W poniedziałek we włoskiej Dolinie de Campoluzzo termometry pokazały aż -39,6 stopni Celsjusza.

d1ay0wg

Ta wyjątkowo mroźna i śnieżna zima jest wynikiem oddziaływania potężnego wyżu syberyjskiego, okrzykniętego niegdyś przez brytyjskie media "bestią ze wschodu". Układ ów wyniósł wysoko niezwykle zimne ogromne masy powietrza, które w tej chwili rozlewają się na Europę i Amerykę Północną.

Najbliższy weekend będzie jedynie pierwszym naszym spotkaniem z tym "pogodowym monstrum". Synoptycy już teraz przewidują, że kolejny weekend może przynieść jeszcze niższe temperatury.

Pogoda. Wyjątkowo niskie temperatury w Wielkiej Brytanii (Źródło: wetterzentrale.de)
Pogoda. Wyjątkowo niskie temperatury w Wielkiej Brytanii (Źródło: wetterzentrale.de)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ay0wg

Podziel się opinią

Share
d1ay0wg
d1ay0wg
Więcej tematów