Pogoda – gdzie jest burza, grad i deszcz w czwartek, 8 sierpnia? Zapoznaj się z prognozą pogody i sprawdź, dla jakich regionów IMGW wydał ostrzeżenia
Pogoda – gdzie jest burza, grad i deszcz w czwartek? Prognoza pogody na czwartek, 8 sierpnia. IMGW wydał ostrzeżenia dla wielu województw.
Pogoda – czwartek 8 sierpnia
Czwartek, 8 sierpnia jest kolejny dniem, w którym należy się przygotować na wyładowania atmosferyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla wielu województw. Wiadomo, że alarmy drugiego i pierwszego stopnia ostrzegają przed burzami, gradem oraz intensywnymi opadami deszczu.. Temperatu ra wzrośnie dziś na północy do 20-22 stopni C., a na południu i południowym zachodzie osiagnie około 25-27 stopni C.. Warto zaznaczyć, że pogodę na pogodę na terenie Eurpowy schodniej wpływa rozległy ośrodek niżowy o nazwie "Xaver", którego centrum rozciąga się od Wysp Brytyjskich po Skandynawię.
Gdzie jest burza? – alert pierwszego i drugiego stopnia
IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami i gradem w następujących województwach:
- lubelskiego – wystąpią deszcze o natężeniu umiarkowanym oraz silnym, o sumie od 30 do około 40 l/mkw. Opadom będą towarzyszyć burze z piorunami oraz silne porywy wiatru, do 90 km/h.
- mazowieckiego – podobnie jak w lubelskim, należy oczekiwać opady o okresowtym natężeniu umiarkowanym, miejscami silnym, o sumie od 30 do 40 l/kmw. Burzom będzie towarzyszył silny wiatr, do 90 km/h.
- podlaskiego – suma opadów wyniesie od 20 do 40 l/mkw. W trakcie opadów możliwe są burze z porywami wiatru do 80 km/h.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed niebezpieczną pogodą IMGW wydał dla poniższych województw:
- warmińsko-mazurskiego
- kujawsko-pomorskiego
- pomorskiego
- podlaskiego
Burza i grad — jak chronić się przed taką pogodą?
Przypominamy, że podczas burz nie wolno przebywać na otwartej przestrzeni, ani tym bardziej w wodzie. Piorun zawsze uderza w najwyższy punkt, dlatego, jeśli spróbujemy ukryć się przed burzą pod drzewem, możemy zostać porażeni przez piorun. Podczas wyładowań powinniśmy pozostać w budynku, samochodzie lub obniżeniach terenu (np. w dolinach). Gdy zostaniemy w domu, dla bezpieczeństwa powinniśmy zamknąć wszystkie drzwi i okna, wyłączyć odbiorniki energii elektrycznej, nie przebywać w pobliżu pieców, kominków, wentylatorów oraz innych podłączonych do prądu urządzeń.