Trwa ładowanie...

Pogoda. Gdzie będzie burza? Poważne ostrzeżenia

Pogoda nas nie oszczędzi w tym tygodniu. Afrykański upał zetknie się z chłodnym, atlantyckim powietrzem. To spowoduje gwałtowne burze i gradobicia. Prędkość wiatru może osiągnąć 90 km/h. Synoptycy ostrzegają przed trąbami powietrznymi.

Pogoda. Gdzie będzie burza? Poważne ostrzeżeniaŹródło: ventusky
d4adxeo
d4adxeo

Pogoda w tym tygodniu: burza, deszcz i trąba powietrzna

Pogodę w kraju kształtować będzie zatoka niżowa związana z niżem znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie pofalowany front chłodny, który po południu wraz ze wzrostem temperatury będzie się uaktywniał. Nad południowo-wschodnią i wschodnią Polskę z kierunków południowych napływać będą jeszcze upalne, afrykańskie masy powietrza. Natomiast nad zachodnią, północną i centralną część kraju z południowego zachodu docierać będzie już chłodne, atlantyckie powietrze.

Pogoda. Uwaga na burze i trąby powietrzne

W związku z obecnością nad obszarem Polski frontu chłodnego, który w ciągu dnia wraz ze wzrostem temperatury będzie się uaktywniał, po południu uważajmy we wschodniej, centralnej i południowej Polsce. Na tym obszarze, na linii frontu dojdzie do "spotkania” dwóch odmiennych temperaturowo mas powietrza – upalnego, afrykańskiego napływającego z południa z chłodnym, atlantyckim powietrzem napływającym z zachodu. Na ich styku pojawią się gwałtowne burze - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

W poniedziałek po południu uważajmy na Warmii, na Mazurach i na Podlasiu, w woj. łódzkim, na Mazowszu, w woj. świętokrzyskim i na Lubelszczyźnie oraz na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, bo tutaj popołudniowe burze będą gwałtowne z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem (do 20 – 40 l/m2), porywistym wiatrem (do 70 – 90 km/h), a nawet z opadami gradu.

Dodatkowo nie wyklucza się, że w tym parnym, upalnym powietrzu, tuż przed linią frontu mogą pojawić się niebezpieczne trąby powietrzne - ostrzegają synoptycy Cumulusa.

d4adxeo

Ulewny deszcz może powodować lokalne zalania i podtopienia, a porywisty wiatr może łamać drzewa oraz zrywać trakcje elektryczne i połacie dachu.

Pogoda. W nocy kolejna fala

Pomimo, że z nastaniem nocy front atmosferyczny zacznie powoli "wygasać” i burze będą tracić na aktywności, to w nocy dostaniemy się pod kolejną, dość aktywną falę tego samego frontu atmosferycznego.

W związku z tym w pierwszej części nocy na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, na Śląsku i w woj. łódzkim, a w drugiej części na Mazowszu, na północy Lubelszczyzny oraz na Podlasiu i Mazurach pojawią się intensywne opady deszczu, nawet do 20 litrów wody na metr kwadratowy.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

d4adxeo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla południowo-wschodniej Polski.

imgw
Źródło: imgw

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Gdańska

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Giżycka

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Warszawy

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Wrocławia

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Zakopanego

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Reporter WP w pociągu na Pol’and’Rock. „Koncerty to dodatek”

d4adxeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4adxeo
Więcej tematów