Pogoda długoterminowa. Nadchodzi skwar. Co z majówką?
Długa, mroźna i śnieżna zima sprawiła, że tęsknie wyglądamy nadejścia wysokich temperatur. Choć wiosna wciąż jeszcze nie może na dobre zadomowić się w pogodzie, to na horyzoncie widać już prawdziwie upalne temperatury. Maj może przywitać nas skwarem.
Zbliżająca się wielkimi krokami majówka może przynieść w Polsce bardzo wysokie temperatury sięgające nawet 30 stopni Celsjusza. Z modeli synoptycznych wynika, że na początku maja będziemy mieli do czynienia z prawdziwym skokiem temperaturowym.
Pogoda długoterminowa. Duże ocieplenie
Pierwsze oznaki znacznego ocieplenia pojawią się w tygodniu poprzedzającym majówkę. Synoptycy przewidują, że od środy 28 kwietnia słupki rtęci w całej Polsce wskazywać będą średnio około 14-15 stopni Celsjusza. Co więcej, będą to raczej słoneczne dni z niewielkimi opadami deszczu na północy kraju.
W pierwszy majowy weekend do Polski z południa wkroczą rozgrzane do ponad 25 stopni Celsjusza masy powietrza znad Afryki, które sprawią, że majówka będzie wręcz upalna. Według modeli synoptycznych saharyjski skwar spowoduje, że w krajach Europy Środkowej piąty miesiąc roku zacznie się od temperatur sięgających wartości powyżej 30. kreski na termometrze. Mogą temu towarzyszyć burze z deszczem. Specjaliści przewidują, że prawdopodobnie pojawią się w północno-wschodniej Polsce.
Problem kosmicznych śmieci. ESA szuka rozwiązania
Choć prognozy dotyczące gwałtownego wzrostu temperatur nie są jeszcze pewne, to meteorolodzy są zgodni, że początek maja przyniesie w pogodzie ocieplenie. Będzie to najpewniej definitywne pożegnanie z przymrozkami. Przynajmniej na kilka miesięcy.
IMGW ostrzega przed roztopami
Zanim jednak do Polski wleją się gorące masy powietrz znad Afryki, warto przyjrzeć się komunikatom Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Specjaliści IMGW ostrzegają, że w najbliższych dniach na południu kraju wystąpią intensywne roztopy, mogące sprzyjać pojawieniu się lokalnych podtopień.
Obecnie ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami obowiązują dla kilkunastu południowych powiatów województw dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego. Alert IMGW, jak na razie, obowiązuje do 21 kwietnia.