Trwa ładowanie...

Pogoda. Afrykański żar na chwilę odpuści. W weekend zmiana pogody

Pogoda. Przez Polskę cały czas przechodzą upiorne upały. Afrykańskie powietrze zalega nad Europą środkową i wschodnią. Jednak już w weekend sytuacja się zmieni. Zacznie napływać do nas chłód znad Atlantyku.

Pogoda. Afrykański żar na chwilę odpuści. W weekend zmiana pogodyŹródło: meteologix.com
d3qr8av
d3qr8av

W sobotę na przeważającym obszarze kraju pogodę kształtował będzie wyż znad Morza Bałtyckiego przynosząc pogodną i słoneczną aurę. Dopiero po południu na zachodzie, a pod wieczór również w centrum uaktywni się front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Północnego.

Natomiast w niedzielę front znad zachodniej Polski przemieści się nad wschodnią Polskę, a zachodnia część kraju dostanie się pod wpływ klina wyżowego związanego z pogodnym i rozległym wyżem znad Atlantyku, Zatoki Biskajskiej i zachodniej Francji.

Pogoda na sobotę

Za sprawą wyżu, który na chwilę zadomowi się nad Bałtykiem cały dzień na przeważającym obszarze kraju będzie pogodny i słoneczny. Dopiero po południu, ale tylko w pasie zachodnim (od Zachodniopomorskiego i zachodniej części Pomorskiego przez Lubuskie, Wielkopolskę i Kujawy po Dolny Śląsk), a wieczorem również na południu i w centrum (na Opolszczyźnie, na Śląsku i w Małopolsce oraz w Łódzkiem i na Mazowszu) uaktywni się front atmosferyczny, który przyniesie z sobą burze i opady przelotne deszczu - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

d3qr8av

Uważajmy, bo zarówno te popołudniowe, jak i te wieczorne burze będą gwałtowne z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem nawet do 90 km/h. Możliwy jest także grad.

W sobotę na zachodzie, w centrum i na południu będzie upalnie. W ciągu dnia termometry wskażą od 25 stopni na północy do 32 na zachodzie. Na południu i w centrum kraju słupek rtęci może nawet sięgnąć 33 kreski.

Pogoda na niedzielę

W niedzielę sytuacja się odwróci i odetchniemy od upałów.

d3qr8av

Front atmosferyczny, który w sobotę po południu dał się we znaki mieszkańcom zachodniej, a wieczorem również południowej i centralnej Polski, w niedzielę swoim zasięgiem obejmie północną i wschodnią część kraju.

Natomiast nad zachodnią Polskę (po przejściu frontu) nasunie się klin wyżowy związany z pogodnym i rozległym wyżem znad Atlantyku, Zatoki Biskajskiej i zachodniej Francji. W związku z taką sytuacja synoptyczną (na północy i na wschodzie front, a na zachodzie pogodny klin wyżowy) w niedzielę sytuacja pogodowa odwróci się.

Na zachodzie przez cały dzień będzie pogodnie i słonecznie, natomiast na północy i na wschodzie (od Pomorskiego, Warmii, Mazur i Podlasia przez Mazowsze i Lubelszczyznę po Podkarpacie, oraz na południu Małopolski i Śląska), czyli tam, gdzie zalegać będzie front atmosferyczny, w ciągu całego dnia pojawiać będą się burze i opady przelotne deszczu.

Uważajmy, bo również w niedzielę w pasie wschodnim burze będą gwałtowne z ulewnym deszczem, porywistym wiatrem, a nawet z lokalnymi opadami gradu.

d3qr8av

W niedzielę w pasie zachodnim i środkowym będzie już chłodniej. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą tylko od 21 do 25 stopni. Niestety, w pasie wschodnim (od Podlasia przez Lubelszczyznę po Podkarpacie oraz na Mazowszu) nadal będzie upalnie, bo tutaj słupek rtęci zatrzyma się pomiędzy 28. a 30. kreską. Na pograniczu Lubelszczyzny z Mazowszem i Podkarpaciem temperatura dobije do 31 stopni.

ventusky
Źródło: ventusky

Upał. Przypominamy!

Wysoka temperatura może powodować odwodnienie, a nawet przegrzanie organizmu. Bezpośrednim zagrożeniem życia jest udar słoneczny lub cieplny. Aby uniknąć zdrowotnych problemów podczas upałów przestrzegajmy poniższe zasady:

- ogranicz do minimum przebywanie na pełnym słońcu

- pij dużo niegazowanej wody

- jeśli nie musisz, to nie wychodź z domu

- noś nakrycie głowy

- stosuj kremy z filtrem UV

- noś okulary przeciwsłoneczne

- unikaj wysiłku fizycznego

- nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie

- nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qr8av
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qr8av
Więcej tematów