Podziemna wojna o aneks Macierewicza
Aleksander Lichocki, były szpieg PRL-owskiego wywiadu, oferuje za 250 tys. zł sprzedaż tajnego aneksu
do raportu Macierewicza - informuje "Dziennik". Dziennikarze
śledczy ustalili, że Lichocki może mieć wtyki w IPN-ie oraz w
komisji weryfikującej i likwidującej WSI.
Lichocki był szefem wojskowego kontrwywiadu w ostatnich latach PRL. Przeszkolony w Moskwie, kierował Zarządem I WSW, czyli kontrwywiadem. Oznacza to, że miał wiedzę o wszystkich ludziach, w tym politykach inwigilowanych przez te służby. Oficjalnie skończył karierę wojskową w 1991 r. Ale już w wolnej Polsce brał udział w interesach prowadzonych przez ludzi tajnych służb PRL.
Jeśli Lichocki rzeczywiście ma dostęp do aneksu i nim handluje, to jest to przestępstwo i kompromitacja Macierewicza - pisze "Dziennik". Ale możliwa jest też odwrotna sytuacja. Mówi o niej sam Macierewicz, według którego Lichocki to prowokator nasłany przez stare służby, który ma zniszczyć wiarygodność komisji weryfikacyjnej.
Dziennikarze "Dziennika" opisują kolejne etapy swych kontaktów z Lichockim, a także spotkanie z kilkoma wysokimi rangą oficerami byłych WSI, którzy przedstawili swoją teorię na temat jego działalności: "Pułkownik ma dojścia do ludzi Macierewicza. Jest zakolegowany z Leszkiem Pietrzakiem, historykiem IPN z Lublina, członkiem Komisji Weryfikacyjnej. Lichocki organizował Pietrzakowi spotkania z oficerami WSI. Pietrzak proponował im pozytywną weryfikację. Motyw miał być finansowy".
Leszek Pietrzak w spokojnej i rzeczowej rozmowie wszystkiemu zaprzecza. W życiu nie spotkałem się z Lichockim. Znam jego nazwisko, bo jestem historykiem, a on był wysokim rangą oficerem WSW. Działanie Lichockiego to jedna z wielu prowokacji wymierzonych w komisję. Chodzi o to, by nas skompromitować -mówi.
Ludzie Macierewicza mówią, że Lichocki jest prowokatorem wysłanym przez WSI. Były szef SKW stwierdził nawet publicznie, że "Aleksander L.", czyli Lichocki, należy do grupy byłych oficerów wojskowych służb, którzy infiltrują i rozpracowują komisję weryfikacyjną. (PAP)