Podział na linii podatku
42% Polaków nie chciałoby wprowadzenia w Polsce podatku liniowego, czyli jednolitej dla wszystkich podatników stawki procentowej podatku. Jednak różnica pomiędzy liczbą zwolenników i przeciwników tego rozwiązania nie jest duża.
Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii i Rynku Pentor wynika, że za liniowym systemem podatkowym opowiada się ponad 37% respondentów. Prezes Pentora Jerzy Głuszyński powiedział, ze stosunkowo duża liczba badanych - co piąty Polak - w ogóle nie ma zdania, czy wprowadzenie podatku liniowego byłoby dobrym i sprawiedliwym rozwiązaniem.
Głuszyński podkreślił, że zwolenników i przeciwników podatku liniowego najbardziej różnicuje kryterium wieku i dochodów.
Najwięcej zwolenników tego rozwiązania to ludzie młodzi, z wyższym wykształceniem o stosunkowo wysokich dochodach, często przedsiębiorcy. Przeciwnikami częściej są rolnicy, robotnicy, osoby starsze i o mniejszych dochodach.
Zdaniem Głuszyńskiego stosunkowo duża liczba przeciwników wprowadzenia równej stawki podatku dla wszystkich świadczy o poczuciu swoiście rozumianej sprawiedliwości społecznej. Brak zdecydowanego poparcia i duża liczba osób niezdecydowanych - to także efekt niedostatku informacji na temat skutków wprowadzenia tego podatku dla konkretnych podatników.