Podróż w mieście: szczękanie zębami i problem z siadaniem
W wagonach jest tylko 10 stopni C, ale MPK nie spieszy się z włączeniem ogrzewania. Krzesełka tak zimne, że trudno na nich usiąść, i szczękający zębami pasażerowie - to w ostatnich dniach powszedni widok we wrocławskich tramwajach. Do dziś Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nie zdecydowało się bowiem na włączenie w wagonach ogrzewania. Pasażerom z Krakowa, Poznania czy Warszawy, gdzie grzejniki pracują już pełną parą, jak na razie Wrocław może tylko zazdrościć.
Niestety, na cieplejsze wagony przyjdzie nam jeszcze poczekać. Iwona Czarnacka, rzeczniczka MPK we Wrocławiu, tłumaczy, że ogrzewanie uruchamiane jest zazwyczaj dopiero wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera, lub gdy pogoda jest szczególnie dokuczliwa dla pasażerów.
Według rzeczniczki, na razie tak nie jest.
- Dotąd nikt oficjalnie nie zwrócił się do nas z prośbą o uruchomienie grzejników. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, oczywiście to zrobimy - twierdzi Czarnacka.
Ile stopni jest we wrocławskich tramwajach? Sprawdziliśmy to wczoraj w południe w wagonach linii 23, jadących z pl. Kromera na Pilczyce. Termometr pokazał 10 stopni Celsjusza, zaledwie o 3 więcej niż w tym czasie było na dworze.
- Każdy wie, że na tramwaje trzeba długo czekać na przystankach. Człowiek tak się namarznie, że aż kostnieją ręce. To skandal, że w wagonach jest prawie tak samo jak na zewnątrz - żali się Jadwiga Barańczyk, która jeździ tramwajami z Leśnicy do centrum. - Cieplej jest tylko wtedy, gdy panuje tłok i wszyscy na siebie chuchają. Ale to chyba nie jest dobry sposób na ogrzewanie - narzeka.
W Krakowie pasażerowie już od środy podróżują w komfortowo ciepłych wagonach. Wszystko dzięki temu, że ogrzewanie w tramwajach uruchamiane jest tam automatycznie. Zawsze wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 15 stopni Celsjusza.
Polecamy w wydaniu internetowym www.polskatimes/Wrocław: Stare rury i kable opóźniają remonty w mieście