Podróż na gapę na migrujących ptakach
Ptaki migrujące między Arktyką i Ameryką Południową mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania w tropikach różnych gatunków roślin, których fragmenty czepiają się ich piór - sugeruje nowe badanie, opisane w magazynie "PeerJ".
Badacze prześwietlili przed migracją pióra m.in. siewek oraz biegusów i stwierdzili, że znajdują się w nich fragmenty roślin.
Ptaki znane są z roznoszenia nasion i małych zwierząt. Takie podróże miewają lokalną, a nawet międzykontynentalną skalę. Nowe badanie jest pierwszym przykładem na to, że również fragmenty roślin są przenoszone na piórach ptaków migrujących na duże dystanse.
Zespół biologów łapał ptaki na terenie ich terytorium godowego w Arktyce i sprawdzał upierzenie pod mikroskopem. Np. między piórami siedmiu ptaków udało się odszukać 23 fragmenty roślin. Wszystkie z nich mogły potencjalnie dać początek nowej roślinie, zatem badacze sugerują, że mógłby to być zaczątek nowej populacji.
Jeśli wyniki badania rozciągnąć na całą populację ptaków migrujących, mogłoby się okazać, że setki tysięcy fragmentów roślin każdego roku podróżują nad równikiem.
Badacze twierdzą, że to może wyjaśnić dużą liczbę gatunków występujących jedynie w najdalej wysuniętych na północ i południe krańcach świata.
Naukowcy zlokalizowali na piórach zarodniki, fragmenty roślin i mchy, co wyjaśnia rozprzestrzenianie się sinic, grzybów i glonów. Szczególnie odporne są mchy, z których co najmniej 60 gatunków można znaleźć w Arktyce i na południu Ameryki Południowej, ale nigdzie pomiędzy tymi obszarami.
Połowa wszystkich gatunków mchów może rozmnażać się dzięki procesowi samozapylenia. Z poprzednich badań wiadomo, że do wytworzenia nowej populacji potrzeba niewiele.
- Jak do tej pory mchy były pomijane przez badaczy analizujących rozkład roślin. A mogą wyjaśnić proces kształtowania się światowej bioróżnorodności - podkreśla Lily Lewis, współautorka badania.
Naukowcom udało się znaleźć fragmenty roślin m.in. wśród piór biegusów tundrowych, płatkonogów płaskodziobych i siewek szarych, których zachowanie w czasie godów na północy może przyczyniać się do ich rozprzestrzeniania. Wszystkie trzy gatunki rozmnażają się w tundrze, gdzie mchy są powszechne. Ptaki te konstruują płytkie gniazda, które wyścielają kawałkami roślin.
Obecnie zespół zaczyna badania genetyczne, aby zidentyfikować, które gatunki roślin plączą się w ptasie pióra. Przeprowadzi też eksperymenty, aby sprawdzić żywotność fragmentów roślin i ich zdolność do wytworzenia nowej populacji.
Zobacz więcej w serwisie pogoda.