Podręcznik antydarwinizmu w belgijskich szkołach
Do części belgijskich szkół trafiła książka "Atlas Stworzenia", negująca teorię ewolucji Darwina. Władze zareagowały natychmiast, zabraniając nauczycielom korzystania z publikacji w pracy z uczniami.
Chodzi o luksusowo wydaną po francusku w Stambule książkę tureckiego autora Adnana Oktara (który używa pseudonimu Harun Yahya). Od 20 lat znany jest on ze zwalczania teorii Darwina w imię kreacjonizmu. Swoje publikacje rozsyłał już do szkół we Francji, a teraz trafiły one do belgijskich placówek edukacyjnych.
Na 800 bogato ilustrowanych stronach autor wyśmiewa założenia darwinizmu udowadniając, że istnieją gatunki, które - wbrew założeniom teorii ewolucji - pozostały takie same przez miliony lat. Zamieszcza zdjęcia istniejących obecnie roślin i zwierząt, porównując je do odkrytych skamielin dawnych organizmów.
Niezmienione przez miliony lat, skorpiony są twardym dowodem kreacjonizmu - pisze, dodając, że to samo dotyczy człowieka.
Zaalarmowana przez dyrektorów placówek, minister edukacji Marie Arena (socjalistka, odpowiada za francuskojęzyczne szkoły w Belgii) zabroniła korzystania z książki. Liczę na czujność, która sprawi, że nie stanie się ona w najmniejszym stopniu pedagogicznym narzędziem przeznaczonym dla uczniów - głosi okólnik pani minister, cytowany przez gazetę "La Libre Belgique".
W piśmie Arena "ostrzega przed wartościami, które reprezentuje ta publikacja", podkreślając, że są one sprzeczne z programem nauczania w szkołach Belgii.
Zaprezentowana w dziele "O pochodzeniu gatunków" z 1858 roku teoria Karola Darwina, opierając się na prawie doboru naturalnego, dziedziczenia i różnorodności organizmów na Ziemi, wyjaśniła mechanizmy powstawania i ewolucji gatunków. Została zaakceptowana jako podstawa współczesnej nauki o ewolucji.