Trwa ładowanie...

Polskie "miasteczko-bajeczka". Robi furorę wśród zagranicznych turystów

Tykocin to jedno z najbardziej turystycznych miast nie tylko Podlasia, ale całej Polski. Ba, zjeżdżają się tu także turyści zagraniczni. Polskie "miasteczko-bajeczka" jest atrakcyjne dla przyjezdnych, ale niekoniecznie dla mieszkańców. Ci w rozmowie z WP narzekają m.in. na brud, który zostawiają turyści oraz brak miejsc parkingowych. Na tym jednak niechlubna lista się nie kończy.

Tykocin zimąTykocin zimąŹródło: EAST_NEWS, fot: Wojciech Wojtkielewicz
d40i597

Turyści polecają zwiedzanie podlaskiego Tykocina, który położony jest w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią. Każdy, kto miał okazję być w tej miejscowości w powiecie białostockim, docenił jej urok.

To właśnie Agnieszka Osiecka nazwała osadę "miasteczkiem-bajeczką". W tej urokliwiej miejscowości jest wiele zabytków, pięknych i polecanych restauracji, a także urokliwych miejsc do spacerów. To tu znajduje się również druga, po krakowskiej, największa synagoga w Polsce. To do niej przybywają turyści z różnych krajów.

Tykocin wspierany przez Unię Europejską

Tykocin jest miastem, który pełnymi garściami korzysta m.in. z unijnych dotacji. Małe miasteczko otrzymało fundusze od UE m.in. na budowę farmy fotowoltaicznej (925 263,26 zł), przebudowę drogi wojewódzkiej nr 671 (25 178 858 zł), rozwój infrastruktury edukacyjnej w gminie Tykocin (1 792 692,15 zł), a także na renowację podlaskiej perły baroku - zespołu pomisjonarskiego w Tykocinie (6 282 275,18 zł).

d40i597

Dzięki unijnym pieniądzom miasteczko mogło także przeprowadzić prace konserwatorskie budynków wpisanych do rejestru zabytków Synagoga i Dom Talmudyczny w Tykocinie (1 353 678, 80 zł) oraz przeprowadzić renowację XVIII-wiecznej Rezydencji Ekonomicznej z zagospodarowaniem terenu w Tykocinie (697 759,06 zł) i przebudować plac Czarnieckiego w mieści (450 000 zł). Na tym jednak lista dofinansowanych projektów w Tykocinie oraz całej gminie się nie kończy. Jest ich znacznie więcej.

Turyści w rozmowie z Wirtualną Polską deklarują, że mają zamiar tu wrócić. - Zakochałem się w tej mieścinie. Ta architektura. Coś wspaniałego. Na pewno tu wrócę - powiedział nam jeden z mężczyzn odwiedzających miasto. Czy Tykocin jest też idealnym miastem do życia codziennego? O to zapytaliśmy lokalną społeczność. Jak się okazuje, dla wielu mieszkańców miasto nie jest bajką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Polskie "miasteczko-bajeczka". Więcej tu zabytków niż mieszkańców

Tak wygląda życie w Tykocinie. To miasteczko uwielbiają turyści

- Tykocin rozwinął się tylko jako miasteczko turystyczne - wskazuje WP pani Anna, mieszkanka Tykocina. - Przyjeżdża do nas dużo osób. Dzięki temu zarabiają sklepy, bazy noclegowe i gastronomia. To dobrze - kontynuuje nasza rozmówczyni i wskazuje minusy. - W sezonie turystycznym jest tyle ludzi, że dla zwykłego mieszkańca bywa to męczące. Turyści zostawiają po sobie też syf - mówi wprost. - Na ulicach jest pełno śmieci.

d40i597

- Mieszkańcy nie mają spokoju przez turystów - podkreśla pani Anna. - Jak w każdej dziedzinie: są plusy i minusy - kwituje.

Źródło: WP
Tykocin

Kolejny nasz rozmówca wskazuje na problemy z parkowaniem podczas sezonu turystycznego. - Zdarza się, że parkują pod twoim domem lub na chodnikach. Naprawdę, gdzie tylko się da - twierdzi pan Kazimierz. I dodaje, że lokalni nie korzystają z turystycznych atrakcji. - Nie do wszystkich tego typu miejsc możemy wejść za damo - oznajmia.

Z kolei pani Iwona podkreśla, że miasteczko chwali się walorami turystycznymi, ale mało mówi o prawdopodobnych długach, jakie ma. Niektórzy rozmówcy WP narzekają na lokalną władzę, która przed wyborami wiele im obiecywała, ale - jak ujawniają - na deklaracjach się skończyło. Niektórym nie podoba się także wycinka drzew, do której doszło podczas rewitalizacji miasta. Na pytanie o miejsca pracy, rozmówczyni WP podkreśla, że nie każdy utrzymuje się tu z turystyki. - Nie jest tak kolorowo, jak się wydaje. Większość młodych ucieka do Białegostoku, a nawet do Warszawy i dalej - dodała.

d40i597

Tyle kosztuje życie na Podlasiu. Są oficjalne dane

Z lokalnych danych Głównego Urzędu Statycznego wykonanych dla powiatu białostockiego (całego, nie tylko miasteczka Tykocin) wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w tym regionie wynosi 4 979,46 zł.

Z kolei cena lokalu mieszkalnego (średnia rynku pierwotnego i wtórnego) wynosi dla powiatu białostockiego 264 748 zł. Z ogólnych danych dla tego regionu wynika także średnia cena za 1 m kw. lokali mieszkalnych sprzedanych w ramach transakcji rynkowych to 4 668 zł. Z kolei stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 9,5 proc.

Źródło: WP
Targi staroci w Tykocinie

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40i597
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40i597
Więcej tematów