Podlaskie gminy wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców. Wkrótce ruszą e-usługi ipodlaskie.pl!
W styczniu 2024 roku 36 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego rozpocznie rewolucyjny projekt e-usług. Aplikacja i serwis ipodlaskie.pl ułatwi mieszkańcom załatwianie spraw urzędowych, przyspieszy procesy administracyjne i oszczędzi ich czas oraz pieniądze. Bez wychodzenia z domu!
Projekt e-usług iPodlaskie.pl powstał przede wszystkim z myślą o poprawie komfortu życia mieszkańców i przedsiębiorców z województwa podlaskiego. Jego pomysłodawcą jest Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, który zrzesza obecnie 96 gmin. W projekcie uczestniczy obecnie 36 samorządów, ale zainteresowane są już kolejne.
Na Podlasiu ruszają e-usługi ipodlaskie.pl!
Skąd wziął się pomysł? – Nadal pamiętamy o niedawnej pandemii Covid-19, która zamknęła nas w domach i uniemożliwiła normalne funkcjonowanie – mówi Grzegorz Jakuć, wójt Gminy Turośń oraz przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
I zaznacza: – Przełożyło się to również na niemożność załatwienia spraw urzędowych, powodowało frustracje. Teraz jesteśmy zabezpieczeni na taki wypadek. Nic nie zabierze nam dostępu do urzędów oraz świadczonych przez nie usług.
Całość opiera się na platformie – ipodlaskie.pl, która zostanie uruchomiona w styczniu 2024 roku. To zarówno strona internetowa, jak i intuicyjna aplikacja, które umożliwią szybkie i wygodne załatwianie spraw urzędowych online.
Grzegorz Jakuć podkreśla, że głównym celem projektu jest szybsze załatwianie spraw urzędowych, ale także optymalizacja jakości świadczonych usług w urzędach. – Oferujemy 21 e-usług, które zostały podzielone na trzy główne kategorie: gospodarka przestrzenna, komunikacja z urzędem oraz podatki i opłaty lokalne – wyjaśnia przewodniczący ZGWWP.
Zaproś urząd… do swego domu!
Jak tłumaczy, przed wdrożeniem projektu przeprowadzono badania, w trakcie których ustalono katalog najbardziej pożądanych e-usług. Wśród tych zaproponowanych znalazły się te cieszące się największym zainteresowaniem mieszkańców. – A bez wątpienia są to sprawy związane z podatkami i opłatami lokalnymi – mówi Grzegorz Jakuć.
Mieszkańcy i przedsiębiorcy z łatwością będą mogli wypełnić i wysłać np. deklarację na podatek leśny, od nieruchomości, środków transportowych czy na podatek rolny. W zakładce "Gospodarka przestrzenna" będzie można natomiast przeglądać plany zagospodarowania przestrzennego, ale będzie też możliwość złożenia wniosku np. o uproszczony wypis z MPZP.
– Wyszukując i wybierając usługę, a potem właściwą jednostkę samorządową, będzie można szybko załatwić najważniejsze sprawy. Na stronie i w aplikacji znajdzie się także zakładka "Gminy-Partnerzy", a po kliknięciu w herb danej gminy zostaniemy przekierowani do usług dostępnych w wybranym urzędzie – tłumaczy wójt Grzegorz Jakuć.
Jak wspomnieliśmy, opracowano 21 e-usług, jednak autorzy programu nie wykluczają rozszerzenia o kolejne kategorie spraw do załatwienia przez internet.
Harmonogram odbioru odpadów i… stan czystości powietrza
Co jednak ważne, możliwość załatwienia urzędowej sprawy online to niejedyne funkcjonalności platformy ipodlaskie.pl. Użytkownicy w łatwy sposób sprawdzą ponadto harmonogram odbioru odpadów komunalnych, ale także… znajdą informację o stanie czystości powietrza. W zakładce "Aktualności" pojawiać się będą z kolei informacje o aktualnych przedsięwzięciach oraz działaniach w gminach, natomiast w zakładce "Edukacja i szkolenia" znajdą się informacje edukacyjne m.in. dla rolników oraz filmy instruktażowe.
– Odpowiadamy na dynamicznie rozwijające się potrzeby naszych mieszkańców, którzy oczekują nowoczesnych rozwiązań. Dzięki aplikacji i serwisowi, gminy w województwie podlaskim stawiają krok w przód w obszarze usług publicznych, wprowadzając innowacyjne narzędzia technologiczne – podkreśla przewodniczący ZGWWP.
Warto dodać, że ipodlaskie.pl nie tylko ułatwi załatwianie bieżących spraw administracyjnych, ale także stanie się platformą do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej. Mieszkańcy dostaną bowiem możliwość zgłaszania swoich pomysłów i inicjatyw, kontaktowania się ze swoimi wójtami i burmistrzami czy zgłaszania problemów w swojej małej ojczyźnie. To również ważny element budowania zaangażowanej społeczności.
50% mniej wizyt "na żywo"
Jednym z kluczowych atutów projektu jest także jego pełne bezpieczeństwo, a jak wiadomo, w dobie rosnącej roli cyberprzestrzeni zabezpieczenie naszych danych w sieci jest kwestią kluczową. Serwis i aplikacja zostały zaprojektowane z myślą o ochronie prywatności użytkowników oraz przy zastosowaniu najnowszych standardów bezpieczeństwa.
Wdrożenie projektu e-usług to również krok w stronę zrównoważonego rozwoju gmin wiejskich. Optymalizacja procesów administracyjnych, redukcja papierowej dokumentacji i ograniczenie konieczności podróżowania do urzędów przyczynią się do zmniejszenia obciążenia środowiska, co wpisuje się w globalne trendy związane z ochroną otaczającej nas natury.
– Z naszych wyliczeń wynika ponadto, że wdrożenie projektu zmniejszy o 50% liczbę wizyt klientów w urzędach wynikających z błędów systemu lub pomyłek, ale będzie miało również wpływ na zwiększenie efektywności działania urzędów o ponad jedną piątą. Nie wspomnę już o zwiększeniu atrakcyjności regionu dla potencjalnych inwestorów – wylicza Grzegorz Jakuć.
Kluczowymi działaniami realizowanymi w projekcie są ponadto stworzenie infrastruktury teleinformatycznej, szkolenia dla około 500 pracowników administracji samorządowej, podnoszące ich kompetencje oraz promocja i zachęcenie do szerokiego korzystania z nowych rozwiązań. Po zakończeniu projektu, na bazie zdobytego doświadczenia i wypracowanych rozwiązań, ZGWWP zamierza też stworzyć Centrum Kompetencyjne, które będzie służyło jako specjalistyczna platforma do wprowadzenia monitoringu e-usług.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaproś urząd do swego domu - odwiedź iPodlaskie.pl
Grzegorz Jakuć: – Projekt ipodlaskie.pl to także krok w kierunku modernizacji samorządu i dostosowania go do wyzwań XXI wieku. Przejście na usługi online to oszczędność czasu i pieniędzy, ale także dowód na to, że gminy są gotowe na dynamiczne zmiany i dbają o komfort swoich mieszkańców.
Projekt pod nr WND-RPPD.08.01.00-20-0068/20 pn. "Rozwój e-usług w gminach Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego" realizowany na podstawie Umowy o dofinansowanie nr UDA-RPPD.08.01.00-20-0068/20-00 zawartej w dniu 15.11.2021 r. jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8.1. Rozwój usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
WP Wiadomości na: