Trwa ładowanie...
warszawa

Podkowa Leśna nie będzie "samotną wyspą". PiS włączy ją do Warszawy

Na terenie nowej, większej Warszawy nie będzie jednak enklawy. W projekcie PiS dotyczącym powiększenia stolicy, wśród 33 gmin, które mają zostać do niej włączone, nie było Podkowy Leśnej. Okazuje się jednak, że to niedopatrzenie i w najbliższym czasie miasto znajdzie się w projekcie ustawy.

Share
Podkowa Leśna nie będzie "samotną wyspą". PiS włączy ją do Warszawy
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d2ivmj3

Jeśli ustawa o Warszawie weszłaby w życie w wersji, którą umieszczono na stronach internetowych Sejmu, w granicach nowej Warszawy znalazłaby się jedna samotna wyspa. Podkowa Leśna zostałaby otoczona przez gminy, które wchodziłyby w granice nowego powiatu. Tak się jednak nie stanie. W trakcie prac nad projektem przez pomyłkę nie wpisano tam podwarszawskiego miasta. - Sprawa Podkowy Leśnej to tzw. czeski błąd i to miasto zostanie włączone do projektu ustawy - mówi Wirtualnej Polsce wicemarszałek Senatu z PiS Adam Bielan.

Opozycja zarzucała PiS, że nie włączył tego miasta do ustawy o Warszawie z powodu tego, że to PO wygrywa tam wybory. - Wszystkie projekty, które składamy, spotykają się wyłącznie z zarzutami opozycji. Nawet jeśli są to projekty mniej lub bardziej luźno nawiązujące do tych składanych przez partie opozycyjne. Przypomnę, że o ustawie metropolitalnej mówi się od lat. Tylko że PO dużo mówiła, a mało robiła. Obszar metropolitalny Warszawy określony jeszcze w 2006 r. na poziomie sejmiku wojewódzkiego liczy aż 71 gmin, więc dwa razy więcej niż my proponujemy - mówi Adam Bielan.

Krótko po opublikowaniu projekt ustawy został skierowany do pierwszego czytania. Nie wiadomo jeszcze, czy odbędzie się ono na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu. - Mam nadzieję, że nad projektem zostanie przeprowadzona spokojna dyskusja i z tego, co wiem, projekt nie będzie procedowany w szybszym tempie niż normalnie - mówi wicemarszałek Senatu.

d2ivmj3

Podziel się opinią

Share
d2ivmj3
d2ivmj3
Więcej tematów