"Pociąg nuklearny w drodze do Ukrainy". NATO ostrzega
NATO ostrzega państwa członkowskie Sojuszu, że Rosja może przeprowadzać próby nuklearne - podaje "The Times". Pociąg nuklearny miał być widziany w drodze do Ukrainy.
04.10.2022 | aktual.: 04.10.2022 14:47
"Pociąg rosyjskiej tajnej dywizji nuklearnej został zauważony w centralnej Rosji" - donosi "The Times". Ma należeć do 12. Dyrektoriatu Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Ten zajmuje się bronią jądrową. Skład ma jechać w kierunku Ukrainy. Dziennik przekazuje, że Putin przygotowuje się do testowania broni jądrowej.
Jak czytamy, chodzi o to, by "zademonstrować gotowość do użycia broni masowego rażenia". Takie testy mogłyby mieć miejsce na Morzu Czarnym.
Jednocześnie bazę na Morzu Białym opuścił okręt atomowy Biełgorod, zwany też "okrętem zagłady". NATO obawia się, że Rosja może przygotowywać się do pierwszych testów torped z głowicami nuklearnymi "Posejdon".
Groźby użycia broni jądrowej
Przemówienie Putina, w którym ogłosił on rzekomą aneksję części Ukrainy pokazuje, że mamy do czynienia z faszystowskim przywódcą - mówił w rozmowie z PAP były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Jak dodał, zwiastuje to trudne czasy przed światem i nie wykluczył użycia broni jądrowej przez Putina.
- Wiele zależy od pola bitwy. Armia Putina nie wygrywa i nie ma zbyt wiele dowodów, które świadczyłyby, że mobilizacja to zmieni. Więc mamy przed sobą trudne czasy, wraz z groźbami nuklearnymi. Nie możemy wykluczyć użycia broni jądrowej, choć byłoby to dla Rosji bardzo kosztowne - analizuje Fried.
"Są przygotowywane plany"
Administracja USA opracowuje odpowiedzi na szereg nuklearnych scenariuszy na Ukrainie, do których może posunąć się Rosja, od użycia taktycznej broni jądrowej po atak na elektrownię atomową - podała CNN. Według źródeł telewizji Putin jest pod presją nacjonalistów, choć nie ma jeszcze sygnałów świadczących o przygotowaniach do takiego ruchu.
Zobacz także
Jak podaje CNN, plany na ewentualność użycia przez Rosję broni jądrowej są przygotowywane od początku konfliktu i rozpatrywane są różne scenariusze rosyjskiego działania: zarówno bezpośrednie uderzenie z użyciem mniejszej bomby atomowej na polu bitwy, jak i bardziej demonstracyjne ataki, np. detonacja na dużej wysokości lub z dala od zamieszkanych terenów, a także atak na Zaporoską Elektrownię Atomową.