Pochanke dziennikarzem roku!
Dziennikarzem 2005 roku została Justyna Pochanke, dziennikarka telewizji TVN i TNV24. W Warszawie przyznano nagrody Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie i dla Dziennikarza 2005 roku.
Justyna Pochanke otrzymała statuetkę oraz czek na równowartość 10 tys. dolarów. Dziennikarka, która po raz pierwszy znalazła się w pierwszej piątce, pokonała czterech dziennikarzy. Nominowani do nagrody Dziennikarza Roku byli również: 2. Tomasz Lis z Polsatu, 3. Tomasz Sekielski z TVN, 4. Piotr Zaremba z Newsweek Polska, komentator polityczny Wirtualnej Polski, 5. Jacek Pałasiński z TVN24.
Poprzednikami Justyny Pochanke - laureatami nagrody dla Dziennikarza Roku - byli: Jacek Żakowski (1997), Monika Olejnik (1998), Tomasz Lis (1999), Kamil Durczok (2000), Waldemar Milewicz (2001), Janina Paradowska (2002), Anna Marszałek (2003) i Marcin Pawłowski (2004).
Grand Press w kategorii news
Nagrodę Grand Press w kategorii news otrzymali Roman Daszczyński i Krzysztof Wójcik z "Gazety Wyborczej" za cykl tekstów "Sąd się sprzedał". W nagrodzonym materiale dziennikarze ujawnili korupcję w gdańskim sądzie: znany adwokat ustalał z sędziami i prokuratorami przebieg procesów i korzystne dla bandytów wyroki.
Najlepszy wywiad
Za najlepszy wywiad przeprowadzony w mijającym roku jury Grand Press uznało rozmowę Teresy Torańskiej z "Gazety Wyborczej" z prof. Michałem Głowińskim. "Polskie gadanie" to głęboki wywiad Teresy Torańskiej z Michałem Głowińskim o tożsamości żydowskiej, która przez dziesiątki lat była w Polsce tabu. Dlatego autorka otrzymała nagrodę Grand Press w tej nowej, konkursowej kategorii.
Najlepszy reportaż telewizyjny
Reportaż "Fenomen Ojca Rydzyka" Anny Machowskiej i Grzegorza Kuczka z TVN-u został nagrodzony Grand Press. Reporterzy TVN-u dotarli do rodziny ojca Tadeusza Rydzyka reporterzy i osób, których relacje pokazują postać redemptorysty w nowym świetle. Materiał pokazuje nieznane dotąd wątki z życia księdza.
Grand Press dla reportażu prasowego
Reportaż "Lewa strona gobelinu" Magdaleny Grochowskiej z "Gazety Wyborczej" został uhonorowany Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Autorka porusza w nagrodzonym tekście temat starości, po którego przeczytaniu czytelnik nabiera szacunku do osób starszych i zaczyna się wstydzić wielu swoich dotychczasowych zachowań wobec nich.
Najlepszy reportaż radiowy
Dziennikarki Polskiego Radia Janina Jankowska i Magdalena Skawińska otrzymały Grand Press za reportaż "Wojna legend, czyli zaduma nad życiem Anny Walentynowicz". Reportaż jest próbą pokazania tła konfliktu, do jakiego doszło między Anną Walentynowicz a Lechem Wałęsą. Nagroda w tej kategorii jest przyznawana po raz pierwszy.
Nagroda w kategorii dziennikarstwo śledcze
Dziennikarz "Pulsu Biznesu" Mariusz Zielke otrzymał nagrodę Grand Press za tekst "Grupa trzymająca giełdę". Autor ujawnił, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd bada sprawę dużych transakcji giełdowych polegających na tym, iż zarządzający największymi funduszami na GPW stworzyli nielegalne porozumienie w celu wpływania na kursy akcji.
Grand Press za publicystykę
Nagrodę Grand Press i czek na równowartość 1 000 dolarów w kategorii publicystyka otrzymała Ewa Winnicka z "Polityki" za tekst "Nie puka się trumną o próg". Nagrodzony tekst traktuje o tym, że po śmierci Jana Pawła II nieco zmieniło się podejście Polaków do śmierci, a umieranie przestało być tematem tabu.
Nagroda w kategorii tekstów specjalistycznych
Dwa cykle tekstów dotyczących Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK) dziennikarzy: Bianki Mikołajewskiej z "Polityki" i Macieja Samcika z "Gazety Wyborczej" otrzymały Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.
"Polityka" jako pierwsza, a "Gazeta Wyborcza" szczególnie wnikliwie zajęły się sprawą SKOK-ów, wokół których powstał układ polityczno-biznesowo-rodzinny. Autorzy tych materiałów pracowali niezależnie od siebie. Oboje spotkali się z represjami, przeciwko którym protestowały organizacje dziennikarskie. SKOK złożył pozew przeciwko gazetom, w którym domaga się od "Polityki" odszkodowania w wysokości 5 mln zł i przeprosin. Natomiat "GW" ma zamieścić przeprosiny na 12 stronach oraz sprostowania na 19 stronach. Według SKOK gazety bezpodstawnie oceniły jej działalność, nazywając relacje w szeregach Kasy "układem polityczno-biznesowo-rodzinnym".
Grand Press przyznawano w ośmiu kategoriach: news, dziennikarstwo śledcze, publicystyka, reportaż prasowy, radiowy i telewizyjny oraz – po raz pierwszy - wywiad, a także dziennikarstwo specjalistyczne. Konkurs na "Dziennikarza Roku" zorganizowano 9 raz.
Więcej o laureatach konkursu Grand Press na stronach miesięcznika "Press".