PO zwołuje zarząd. Wyłonią szefa sztabu Platformy w jesiennych wyborach?
W poniedziałek o godz. 18.30 zbiera się zarząd PO - poinformował sekretarz generalny Platformy Andrzej Biernat. Według nieoficjalnych informacji PAP, na spotkaniu może zostać przedstawione nazwisko szefa sztabu Platformy w jesiennych wyborach do parlamentu.
Tematem spotkania ma być bieżąca sytuacja związana ze zmianami w rządzie, a także przygotowania do sobotniej konwencji PO oraz wyborów parlamentarnych.
Na 20 czerwca zaplanowana jest konwencja Platformy Obywatelskiej, na której przedstawiony zostanie program, z jakim PO pójdzie do wyborów parlamentarnych.
Także w poniedziałek na godz. 18 premier Ewę Kopacz zaprosił na spotkanie prezydent Bronisław Komorowski. Godzinę później ma rozpocząć się rozmowa prezydenta z wicepremierem, szefem koalicyjnego PSL Januszem Piechocińskim. W piątek Komorowski mówił, że zaprosił premier oraz wicepremiera, ponieważ chce się dowiedzieć, czy koalicja jest stabilna i czy "może dźwigać skutecznie ciężar odpowiedzialności za zmieniany w wymiarze personalnym rząd".
Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że prawdopodobnie w poniedziałek wieczorem zostaną ogłoszone nazwiska nowych ministrów. Według niej, nazwisko nowego marszałka Sejmu będzie podane w przyszłym tygodniu.
W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie zrezygnowali w środę ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął Radosław Sikorski.
Rozmówcy PAP w PO spodziewają się, że do rządu trafią młodzi posłowie PO, choć - w niektórych przypadkach - na kierowniczą funkcję może awansować też któryś z wiceministrów. Tu najczęściej wymieniana jest sekretarz stanu w resorcie zdrowia Beata Małecka-Libera, choć niektórzy typują również Sławomira Neumanna. Na giełdzie nazwisk kandydatów na stanowisko nowego ministra sportu pojawiają się m.in. posłowie z sejmowej komisji sportu: jej szef Ireneusz Raś, wiceszef Jakub Rutnicki oraz Tomasz Lenz. Niektórzy politycy PO wskazują ponadto posłankę Agnieszkę Pomaską.
Jeśli chodzi o następcę Karpińskiego, wśród potencjalnych następców wymienia się szefów sejmowych komisji: skarbu Tadeusza Aziewicza i finansów publicznych Krystynę Skowrońską. W mediach pojawiło się także w tym kontekście nazwisko wiceministra skarbu, pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciecha Kowalczyka.
Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sejmowej komisji ds. służb specjalnych, Jacka Cichockiego na funkcji koordynatora ds. specsłużb może zastąpić szef gabinetu Kopacz Marcin Kierwiński.
Posłowie mają wybrać nowego marszałka na kolejnym posiedzeniu Sejmu, w dniach 23-25 czerwca. Jak wynika z informacji PAP z Kancelarii Sejmu, Sikorski najprawdopodobniej złoży rezygnację z funkcji marszałka na posiedzeniu Prezydium Sejmu przed kolejnym posiedzeniem izby. Wówczas obowiązki przejmie najstarszy wiekiem wicemarszałek Sejmu, czyli w tym przypadku Jerzy Wenderlich (SLD). To on wyznaczy klubom czas na zgłaszanie kandydatów na nowego marszałka.
Zgodnie ze zwyczajem, stanowisko marszałka Sejmu obsadza największy klub parlamentarny, ja bym się tego trzymała - mówiła w piątek Ewa Kopacz. To była reakcja premier na pojawiające się informacje o tym, że PSL chce zaproponować na tę funkcję Józefa Zycha. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że ludowcy będą proponować Platformie, by marszałkiem został Zych, który pełnił już funkcję marszałka w latach 1995-97.
W kontekście obsady fotela marszałka Sejmu pojawiają się nazwiska polityków PO: obecnej wicemarszałek Elżbiety Radziszewskiej, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, b. ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, a także obecnego szefa klubu Platformy Rafała Grupińskiego.