PO z większą liczbą głosów niż PiS. Powodów do zadowolenia jednak brak
Kolejne sondaże potwierdzają bezkonkurencyjność Prawa i Sprawiedliwości. Co więcej, poparcie dla partii rządzącej ciągle rośnie. Jest jednak badanie, w którym przed PiS znalazła się Platforma Obywatelska. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma jednak czego zazdrościć ugrupowaniu Grzegorza Schetyny. W tym wypadku bowiem nie ma mowy o zaszczytnym pierwszym miejscu.
"Na kogo zagłosowałbyś w najbliższych wyborach parlamentarnych?" - to pytanie typowe dla sondaży politycznych. CBOS postanowił jednak wyjść poza schemat. Jego najnowsze badanie dotyczyło negatywnych elektoratów poszczególnych ugrupowań politycznych. Razem z modyfikacją pytania zmieniły się miejsca zajmowane przez partie w sondażach.
I tak na podium znalazły się kolejno: PO, PiS i Nowoczesna. Za nimi zaś uplasowały się: Wolność, Kukiz'15, SLD, PSL i Partia Razem. W tym wypadku im dalej, tym lepiej.
Najwięcej, bo 42 proc. badanych zadeklarowało, że na pewno nie zagłosowałoby na Platformę Obywatelską. Tego zdania jest 73 proc. zwolenników PiS i 56 proc. - Kukiz'15. Drugie miejsce w tym sondażu zajał PiS. Na niego wskazało bowiem 37 proc., w tym 82 proc. sympatyków PO i 92 proc. - Nowoczesnej. W pierwszej niechlubnej trójce znalazło się też ugrupowanie Ryszarda Petru. Na pewno nie może liczyć na poparcie 29 proc. Polaków, z czego 46 proc. stanowią wyborcy PiS i 41 proc. elektorat Kukiz'15.
Wolność uzyskała 20 proc. głosów, z czego 36 proc. należy do zwolenników PO i 39 proc. - Nowoczesnej. Najlepiej w tym nietypowym badaniu wypadły Kukiz'15, SLD, PSL i Razem. Na ruch Kukiza nie chce głosować 12 proc. badanych, w tym 24 proc. elektoratu PO i 34 proc. - Nowoczesnej. Ani pierwszym, ani drugim, ani trzecim wyborem 15 proc. Polaków nie jest z kolei SLD. Tak odpowiedziało 23 proc. sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.
Na karcie do głosowania krzyżyka przy PSL nie zaznaczy natomiast 11 proc. ankietowanych. 4 proc. respondentów nie chce oddać głosu na Razem. Tyle samo osób nie wskazało partii, na którą na pewno nie oddałoby swojego głosu.
Która partia jest Polakom najbliższa?
CBOS zapytał też o stosunek do partii politycznych. Okazało się, że prawie 80 proc. wyborców słabo lub wcale nie identyfikuje się z partią, na którą głosuje (odpowiednio: 40 proc. i 38 proc.).
Z Prawem i Sprawiedliwością mocno utożsamia się 20 proc. wyborców, bardzo mocno - 8 proc. Kolejne 34 proc. to elektorat, który raczej w niewielkim stopniu identyfikuje się z partią rządzącą. 37 proc. zwolenników tego ugrupowania w ogóle nie czuje się z nim związane.
1 i 17 proc. sympatyków PO to osoby, które bardzo mocno i mocno identyfikują się z tą partią. 47 proc. i 34 proc. elektoratu stanowią zaś ci, którzy czują niewielką więź z ugrupowaniem bądź w ogóle nie są z nim związani.
13 proc. elektoratu Kukiz'15 oceniło stopień swojej identyfikacji z ruchem jako duży. Jak to wygląda w Nowoczesnej? Mocno z nią związane jest 8 proc. wyborców partii. 47 i 39 proc. jej zwolenników przyznało natomiast, że utożsamia się z ugrupowaniem raczej w niewielkim stopniu lub w ogóle.
Jeśli nie ta partia, to inna?
Polacy zostali zapytani też o drugi wybór. Najczęściej zwolennicy danej partii wskazywali w tym kontekście na Kukiz'15. Ich odsetek wyniósł 24 proc.
Aż 42 proc. zwolenników PiS wybrało właśnie ruch Kukiza. Alternatywny głos na Nowoczesną oddałoby natomiast 14 proc. badanych - 44 proc. wyborców PO.
Jeśli nie swoje ulubione ugrupowanie, to PO - tego zdania było 7 proc. wszystkich ankietowanych i 38 proc. elektoratu Nowoczesnej.
Zobacz też: Szef MSWiA do lidera PO: "Wstyd panie Schetyna, wstyd"
PiS (z Solidarną Polską i Polską Razem) jest partią drugiego wyboru dla 5 proc. ogółu respondentów i 33 proc. sympatyków Kukiz'15.
29 proc. pytanych nie umiało wskazać ugrupowania, na które zagłosowałoby w drugiej kolejności. Tak zadeklarowało kolejno: 35 proc. wyborców PiS, 21 proc. - Kukiz'15, 18 proc. - Platformy i 30 proc. - Nowoczesnej.
Badania zostały przeprowadzone w dniach 7-14 września na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.