PolskaPo wyborach samorządowych szykują zmiany w klubie poselskim PO

Po wyborach samorządowych szykują zmiany w klubie poselskim PO

Andrzej Czuma i Andrzej Halicki zastąpią w
ławach poselskich PO Hannę Gronkiewicz-Waltz i Jacka
Wojciechowicza, którzy przechodzą do stołecznego ratusza. Jeżeli
wiceprezydentem Warszawy zostałaby posłanka Joanna Fabisiak, jej
miejsce w Sejmie zająłby Grzegorz Kostrzewa-Zorbas bądź Krzysztof
Madej.

Gronkiewicz-Waltz po wygranych wyborach na prezydenta Warszawy już zapowiedziała, że jej zastępcą w stolicy będzie Wojciechowicz, obecnie poseł, a wcześniej burmistrz Wesołej.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do przyszłej prezydent Warszawy, propozycję objęcia funkcji wiceprezydenta dostała też posłanka PO Joanna Fabisiak.

Fabisiak powiedziała, że na razie prowadzone są wstępne rozmowy w tej sprawie. Trudno jest podjąć taką decyzję, jeśli pełni się mandat publicznego zaufania. Muszę się zastanowić, gdzie jestem bardziej potrzebna- dodała. Zapowiedziała, że zdecyduje się do końca tygodnia.

Opuszczony w trakcie kadencji Sejmu mandat poselski zajmuje osoba, która w wyborach parlamentarnych startowała z tej samej listy i zdobyła kolejno największą liczbę głosów.

Oznacza to, że miejsce Gronkiewicz-Waltz w Sejmie zajmie Andrzej Czuma - prawnik i historyk, założyciel niepodległościowej i antykomunistycznej organizacji Ruch, wielokrotnie więziony działacz antykomunistycznej opozycji. Był też doradcą "Solidarności" w Regionie Śląsko-Dąbrowskim.

Andrzej Halicki, który zastąpi Wojciechowicza, to ekonomista, przedsiębiorca, były polityk Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W latach 80. był aktywnym działaczem opozycji, m.in. liderem NZS na Szkole Głównej Planowania i Statystki.

Pracował m.in. jako szef działu spraw publicznych, a następnie dyrektor w amerykańskiej agencji Burson-Marsteller. W 1993 r. był doradcą ministra przekształceń własnościowych, a w 1994 r. sprawował funkcję rzecznika Programu Powszechnej Prywatyzacji. Od 1996 prowadzi stworzoną wspólnie z dwoma kolegami agencję public relations.

Ewentualnie w miejsce Fabisiak do Sejmu wejść powinien Kostrzewa- Zorbas.

Ponieważ w tegorocznych wyborach samorządowych został wybrany do sejmiku wojewódzkiego, by zasiąść w ławach poselskich musiałby się zrzec mandatu radnego. W rozmowie z PAP Kostrzewa-Zorbas powiedział, że wstrzymuje się z jakimikolwiek deklaracjami, dopóki nie potwierdzą się informacje o przejściu do ratusza poseł Fabisiak.

Jeśli Kostrzewa-Zorbas nie chciałby zostać posłem, to kolejny na liście jest Krzysztof Madej.

Kostrzewa-Zorbas to politolog, dziennikarz, dyplomata, uczeń Zbigniewa Brzezińskiego. Działał w opozycji demokratycznej i niepodległościowej od 1978 roku. W latach 1985-1989 był ekspertem "Solidarności" w zakresie stosunków międzynarodowych. W rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jan Olszewskiego był kolejno wicedyrektorem Departamentu Europy oraz dyrektorem Departamentu Planowania i Analiz w MSZ.

Od lipca 1992 roku pełnił funkcję dyrektora biura ministra obrony narodowej. Negocjował umowę o wycofaniu z Polski Armii Czerwonej. Po odejściu z MON prowadził badania w USA, m.in. nad zagadnieniami globalizacji i terroryzmu. Obecnie pracuje w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego oraz Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Madej to absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalista II stopnia chirurgii ogólnej. W latach 1993-2001 był prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej. Obecnie pracuje w Klinice Chirurgii Ogólnej Naczyniowej i Transplantacyjnej AM w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)