Trwa ładowanie...
d3zrzme
17-12-2007 10:25

Po wejściu do Schengen będą placówki, nie będzie odpraw

Po przystąpieniu Polski do układu z Schengen, w woj. lubuskim pozostanie cała infrastruktura przejść granicznych, mimo że nie będzie na nich odpraw - poinformował dyrektor Zarządu Drogowych Przejść Granicznych w Gorzowie Wlkp., Maciej Fleischer.

d3zrzme
d3zrzme

Na większości przejść granicznych naszego województwa, tj. w: Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Gubinku, Olszynie i Przewozie funkcjonować będą placówki Straży Granicznej zajmując dotychczas użytkowane obiekty - powiedział Fleischer. Dodał, że zgodnie z przepisami część obiektów będzie zachowana i musi być utrzymywana na wypadek konieczności przywrócenia kontroli granicznej, a na przejściach zostaną utrzymane ograniczenia prędkości dla samochodów, z reguły do 40 km/h.

W Lubuskiem zlikwidowane zostanie jedynie drogowe przejście graniczne w Gubinie. W jego przypadku wojewoda lubuski podejmie decyzje o przekazaniu gruntów i obiektów. W przypadku pozostałych przejść przewiduje się jedynie demontaż elementów wykorzystywanych przy odprawach granicznych np. pawilonów odpraw i barierek.

Na pozostałych drogowych przejściach granicznych wszystkie pomieszczenia i obiekty nie wykorzystane przez Straż Graniczną są wydzierżawione przez Zarząd Drogowych Przejść Granicznych w Gorzowie i przynoszą budżetowi państwa ok. 3 mln zł rocznie.

W Lubuskiem znajdują się dwa terminale w Świecku i Olszynie. Po wejściu Polski do strefy Schengen również nie zajdą żadne zmiany. Na obu terminalach będą funkcjonować wewnętrzne Urzędy Celne (polskie i niemieckie) oraz działające tam podmioty gospodarcze.

d3zrzme

W terminalu w Świecku wszystkie pomieszczenia i obiekty są wydzierżawione. Znajdują się tam m.in. bary, sklepy, agencje celne polskie i niemieckie, firmy spedycyjne, automaty do zakupu winiet na przejazd autostradami niemieckimi, płatny parking dla samochodów ciężarowych na ok. 500 miejsc.

Wszystkie obiekty zarówno przejść granicznych jak i terminali są utrzymane w bardzo dobrym stanie, a organem utrzymującym je jest wojewoda. Nie ma więc zagrożenia, że po przystąpieniu do Schengen nastąpi opuszczenie jakichkolwiek obiektów i powstanie problem ich zagospodarowania - dodał Fleischer.

d3zrzme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zrzme
Więcej tematów