Trwa ładowanie...
d1d9zkc
PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. głosowania "na dwie ręce" w klubie Kukiz'15

PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. głosowania "na dwie ręce" w klubie Kukiz'15

• PO zawiadamia prokuraturę ws. głosowania "na dwie ręce" w klubie Kukiz'15
• W głosowaniu nad wyborem sędziego TK Małgorzata Zwiercan oddała głos za Kornela Morawieckiego
• Sławomir Neumann: marszałek Kuchciński wziął udział w przestępstwie
• PO apeluje do prezydenta o nieprzyjmowanie ślubowania od wybranego sędziego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1d9zkc

- Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, zanim ogłosił wyniki głosowania, miał wiedzę, że głosowano na "cztery ręce" - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Z kolei poseł Sławomir Neumann podkreślił, że "marszałek Kuchciński wziął udział w przestępstwie, zatwierdzając wyniki głosowania".

Przedstawiciele PO zaapelowali także do prezydenta Andrzeja Dudy, aby nie przyjmował ślubowania od wybranego w czwartek nowego sędziego Zbigniewa Jędrzejewskiego. - Chcemy zaapelować do prezydenta Dudy żeby nie brał udziału w tym przestępstwie - powiedział Neumann.

d1d9zkc

Wcześniej rzecznik Platformy Jan Grabiec mówił, że "marszałek Kuchciński powinien zarządzić natychmiast reasumpcję głosowania, wyjaśnić tę sprawę przed podaniem ostatecznego wyniku". - Miał na ten temat informacje, w związku z tym powstaje pytanie o odpowiedzialność marszałka Kuchcińskiego za przeprowadzenie głosowania w sposób niezgodny z regulaminem Sejmu, ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz z konstytucją - powiedział Grabiec.

Głosowanie "na cztery ręce"

Zwiercan i Morawiecki przyznali dziennikarzom, że umówili się, że posłanka w głosowaniu nad wyborem sędziego TK podniesie rękę za swego kolegę klubowego. - Posłanka Zwiercan pytana, czy głosowała "na dwie ręce" odpowiedziała: "z tego względu, że Kornel się źle poczuł i rozmawialiśmy wcześniej, tak się stało".

Z kolei Morawiecki przyznał, że poprosił o to swą klubową koleżankę. - Prosiłem panią poseł, że muszę wyjść i żeby zagłosowała za mnie - powiedział. Na uwagę, że takie postępowanie jest niedozwolone, Morawiecki odpowiedział: - Ja rozumiem, ale ja prosiłem.

d1d9zkc

Głosowanie nad nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Sejm wybrał w czwartek zgłoszonego przez PiS prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK w miejsce kończącego kadencję prof. Mirosława Granata.

Z wypowiedzi posłów opozycji wynika, że wcześniej umówili się, że nie wezmą udziału w głosowaniu, mając nadzieję, że doprowadzi to do braku kworum.

Z podanych przez Sejm danych wynika jednak, że głosowało 233 posłów, za wyborem Jędrzejewskiego było 227. Większość bezwzględna - jak wynikało z sejmowej tablicy - wynosiła 117. Nie głosowało 227 posłów. Od głosu wstrzymało się sześciu posłów klubu Kukiz'15 a 1 poseł tego klubu opowiedział się za wyborem sędziego TK.

W pierwszym momencie opozycja przyjęła wynik brawami, sądząc, że sędzia nie został wybrany. Następnie marszałek Sejmu poinformował, że wybór został dokonany, a posłowie opozycji zaczęli zwracać uwagę, że w głosowaniu doszło do nieprawidłowości.

d1d9zkc

Podziel się opinią

Share
d1d9zkc
d1d9zkc
Więcej tematów