PO: Rzepliński to wybitny prawnik, obrońca praw człowieka
Prof. Andrzej Rzepliński to jeden z
najwybitniejszych polskich prawników i jedna z kluczowych w Polsce
i na świecie postaci ruchu obrony praw człowieka - podkreślili
liderzy Platformy Obywatelskiej prezentując kandydaturę
Rzeplińskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich.
Kandydaturę tę pozytywnie zaopiniowała już sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Głosowanie w sprawie wyboru nowego RPO ma odbyć się jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu.
Przewodniczący klubu parlamentarnego PO Jan Rokita powiedział na konferencji prasowej, że Rzepliński, będąc współtwórcą i działaczem ruchu helsińskiego, zajmującego się obroną praw człowieka, jest szczególnie kompetentny w dziedzinie, w której działa RPO.
Rokita przypomniał, że Rzepliński był autorem przedstawionego w 1983 r. na forum Konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie raportu dotyczącego łamania praw człowieka w Polsce przez ówczesne władze.
OBWE - podkreślił Rokita - jako pierwsza organizacja międzynarodowa potępiła wówczas publicznie "reżim generała Jaruzelskiego" za represje, internowania, więzienie działaczy opozycji. Ten raport - dodał - był sygnowany i przedstawiany następnie w świecie przez Lecha Wałęsę.
Rzepliński jest sekretarzem Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, i - jak podkreślił Rokita - zasiada też w Komitecie Bioetycznym Rady Europy i jest członkiem Komitetu Praw Gospodarczych i Społecznych ONZ.
Szef Platformy Donald Tusk podkreślił, że jego ugrupowanie zgłaszając Rzeplińskiego kierowało się zasadą, by kandydat był osobą nie związaną bezpośrednio z działalnością partyjną i polityczną. Tusk zapewnił, że Platfoma nie oczekuje od Rzeplińskiego, ani teraz, ani w przyszłości, reprezentowania jej poglądów.
Sam Rzepliński powiedział, że jest zaszczycony zgłoszeniem go przez Platformę jako kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Podkreślił, że jednym z naczelnych zadań jakie RPO powinien realizować, jest prawo każdego obywatela do dobrej administracji, do tego, by sprawy były załatwiane kompetentnie, a w przypadku naruszania praw obywatelskich, istniały przejrzyste i szybkie procedury postępowania.
Inną kwestią jest dbanie o przestrzeganie praw człowieka w obliczu nasilonej walki z terroryzmem i przestępczością, z jaką mamy do czynienia po zamach w USA z 11 września 2001 r.
Uważam za absolutnie oczywiste, że policja musi mieć skuteczne narzędzia walki ze zorganizowaną przestępczością i z terroryzmem. Ale z drugiej strony, ustawodawca dając więcej władzy i pieniędzy organom policyjnym, czy zapewnia skuteczne mechanizmy kontroli wewnętrznej i zewnętrznej nad tym, jak policja z tej władzy korzystają w indywidualnych przypadkach - uważa Rzepliński.
W efekcie bowiem - dodał - może się potem okazać, że zawartość teczek znajdujących się w IPN, "w porównaniu z tym, co mogą o nas wiedzieć współczesne policje, a także analityce w bankach, firmy ubezpieczeniowe, daleko bardziej ingeruje w nasze prawa i wolności i daleko bardziej może decydować o naszych losach".
Sejm wybiera Rzecznika bezwzględną większością głosów, za zgodą Senatu. W tej chwili kandydatura może liczyć na poparcie PO i SdPl, przeciwko są LPR i PiS.