Po raz 18. przedłużono śledztwo ws. zabójstwa Papały
Już po raz 18. przedłużono śledztwo w sprawie zabójstwa w 1998 r. byłego szefa policji gen. Marka Papały. Zarzuty nakłaniania do mordu mają na razie dwaj gangsterzy Ryszard Bogucki i Andrzej Zieliński. Polska czeka na ekstradycję z USA innego podejrzanego - Edwarda Mazura.
Prokurator krajowy podjął decyzję o przedłużeniu śledztwa do 26 czerwca 2007 r. - powiedział PAP Zbigniew Jaskólski, rzecznik prowadzącej śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Nie ujawnił szczegółowych powodów przedłużenia śledztwa. Zachodzi taka potrzeba - powiedział jedynie, wspominając o konieczności wykonania "różnych czynności".
Przypomniał, że w USA trwa procedura ekstradycyjna polonijnego biznesmena Edwarda Mazura, któremu prokuratura chce postawić zarzut nakłaniania do zabójstwa gen. Papały. Spytany, czy zamknięcie śledztwa zależy od wydania Mazura Polsce, prokurator odparł: Nie ma takiej prostej zależności.
Mazur jest w Polsce podejrzany o to, że w kwietniu 1998 r. nakłaniał do zabójstwa Papały Artura Z. - członka "klubu płatnych zabójców" z Gdańska - oferując mu 40 tysięcy dolarów. Polska domaga się ekstradycji Mazura z USA, gdzie od października przebywa w areszcie. Ostatnio sąd w Chicago ogłosił, że proces ekstradycyjny zacznie się 9 kwietnia 2007 r.
Mazur był już w 2002 roku zatrzymany i przesłuchany w Polsce w sprawie zabójstwa Papały. Został jednak wypuszczony. Po kilkunastu godzinach wyjechał z Polski. Zanim opuścił kraj, pojawił się na przyjęciu, organizowanym przez byłego zastępcę Papały Romana Kurnika - dyrektora z MSWiA, policjanta wywodzącego się z SB.
Od 2003 r. na Boguckim, gangsterze z "Pruszkowa", ciąży zarzut nakłaniania za 30 tys. dolarów Zbigniewa G. do zabójstwa Papały oraz obserwowania miejsca zabójstwa, gdy 25 czerwca 1998 r. "inna osoba" zabiła Papałę. Boguckiego zatrzymano w 2001 r. w Meksyku, który wydał go Polsce. Skazano go już na 25 lat za zabójstwo szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, "Pershinga".
Podejrzewany o zabójstwo Papały jest Ryszard Niemczyk, przekazany Polsce w 2005 r. przez Niemcy, gdzie go zatrzymano. Niemczyk, sądzony obecnie za zabójstwo "Pershinga", zeznał przed sądem, że nie ma nic wspólnego z zabójstwem Papały.
Papałę - odwołanego niedługo przedtem komendanta głównego policji - zastrzelono 25 czerwca 1998 r. na parkingu przed jego mieszkaniem w Warszawie. Wciąż nie wiadomo, kto strzelał. W śledztwie przesłuchano ok. 400 świadków; kilkudziesięciu wiele razy. Czynności śledcze podejmowano m.in. przez UOP, ABW i prokuraturę, m.in. w USA, Szwecji, Danii, Austrii i w Niemczech. Zlecono wiele ekspertyz; przeprowadzono eksperymenty śledcze.