PolskaPO przygotowuje własny projekt ustawy lustracyjnej

PO przygotowuje własny projekt ustawy lustracyjnej

Platforma Obywatelska przygotowuje projekt ustawy lustracyjnej, zakładającej otwarcie archiwów Instytutu Pamięci Narodowej. Poinformował o tym w "Salonie Politycznym Trójki" poseł PO Jan Rokita.

Rokita wyjaśnił, że obecna ustawa lustracyjna nie może działać po piątkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Rokity, z ustawy został teraz "nielogiczny szczątek". Poseł powiedział jednak, że jego partia ogłosi projekt nowej ustawy lustracyjnej dopiero wtedy, gdy będzie dla niego szerokie poparcie w Sejmie.

Jednocześnie Rokita dodał, że werdykt Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy lustracyjnej wzmocnił pozycję tego organu. Jego zdaniem do wzmocnienia Trybunału przyczynił się jego prezes, Jerzy Stępień.

Za otwarciem archiwów IPN opowiedzieli się także inni politycy, goście audycji. Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Putra podkreślił, że lustracja musi zostać przeprowadzona, aby oczyścić państwo. Zdaniem Putry, układ przeciwników lustracji nadal się broni. Poseł dodał, że w obecnej sytuacji prawdopodobnie trzeba będzie całkowicie otworzyć archiwa IPN.

Eurodeputowany Samoobrony Ryszard Czarnecki powiedział, że orzeczenie Trybunału nie oznacza końca lustracji. Jego zdaniem, politycy z różnych partii powinni wspólnie przygotować nową ustawę, zakładającą otwarcie archiwów IPN lub udostępnienie ich treści w Internecie.

Natomiast zdaniem Jolanty Szymanek-Deresz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, werdykt Trybunału to upadek lustracji w obecnej postaci. Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego wyraził wątpliwość co do celowości otwarcia archiwów. Kalinowski uznał za skandaliczne wykorzystanie informacji z IPN przeciwko sędziom Trybunału Konstytucyjnego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)