Trwa ładowanie...

PO powołuje zespół śledczy do spraw SKOK-ów

Platforma Obywatelska powołuje zespół śledczy do spraw SKOK-ów. Przewodniczącą będzie posłanka Izabela Leszczyna, a pierwsze robocze spotkanie zespołu odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu - poinformowali politycy tej formacji.

PO powołuje zespół śledczy do spraw SKOK-ówŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d15932s

"Do spraw oszustw, wyłudzeń i przestępstw"

Sejm nie wyraził zgody na uzupełnienie porządku piątkowych obrad o projekt uchwały dotyczącej powołania komisji śledczej ws. SKOK-u Wołomin. Projekt złożyli posłowie PO.

- Odrzucenie tego wniosku przez PiS jest jednoznacznym dowodem, że PiS boi się komisji śledczej w sprawie SKOK-ów, że za to niebezpieczne połączenie biznesu, polityki, mediów i pieniędzy w sektorze SKOK-ów odpowiada właśnie partia Jarosława Kaczyńskiego - powiedziała posłanka PO Izabela Leszczyna na konferencji w Sejmie.

Dodała, że Platforma "powołuje zespół śledczy do spraw SKOK-ów, do spraw oszustw, wyłudzeń i przestępstw popełnianych w tym sektorze".
- Nie możemy czekać aż PiS zdecyduje się na komisję śledczą, bo wiemy, że nie zdecyduje się - powiedziała posłanka PO.

d15932s

- Zadamy pytania, o to dlaczego politycy PiS-u chronią SKOK-i od kilkunastu lat, dlaczego chcą uniknąć najpierw nadzoru nad SKOK-ami, a dzisiaj uporządkowania tego sektora - dodała Leszczyna.

SKOK-i. Niekończąca się afera

Posłnka PO oceniła, że jeśli jest komisja śledcza, "która bada, kto za pomocą Amber Gold ukradł 800 mln zł, tym bardziej powinna być komisja śledcza, która zbada kto za pomocą SKOK-ów ukradł 5 mld zł".

"Najbardziej tajemnicza afera w historii Polski"

Poseł PO Krzysztof Brejza powiedział, że "afera SKOK jest nie tylko największą aferą finansową w historii Polski, ale najbardziej tajemniczą". - To jest afera, która nosi cechy charakterystyczne dla układu mafijnego. Biznes, oszustwa, wyłudzenia, układy rodzinne, ale również ofiary - powiedział Brejza.

d15932s

Podkreślił, że twórca SKOK-ów, senator PiS Grzegorz Bierecki przez ostatnie lata zarobił 50 mln zł.

- Zbieramy informacje, będziemy przesłuchiwać świadków i obiecujemy politykom PiS, że prędzej czy później, komisja śledcza do spraw SKOK-ów, również SKOK-u Wołomin, powiązanego z politykami PiS, powstanie, rozliczymy was za to - zapowiedział Brejza.

Leszczyna poinformowała, że w zespole jest kilkunastu posłów PO. - Przyjęliśmy wstępny plan działań, będziemy spotykać się na kolejnych posiedzeniach Sejmu - dodała. - Będziemy z pewnością przesłuchiwać ekspertów, ludzi, którzy znają się na rynkach finansowych, znają się na sektorze SKOK. Mam nadzieję, że nie odmówią nam udziału w posiedzeniach, także ci, którzy sektor SKOK-ów znają na wylot, czyli posłowie i senatorowie PiS - powiedziała posłanka PO.

SKOK Wołomin

W lutym 2015 roku warszawski sąd ogłosił upadłość SKOK Wołomin. W ostatnich latach, kilka prokuratur prowadzi śledztwa, dotyczące doprowadzenia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości. Największe postępowanie ws. SKOK Wołomin nadzoruje prokuratura w Gorzowie Wlkp., badająca działalność grupy przestępczej, która w ciągu kilku lat wyłudziła ze SKOK Wołomin pożyczki na niemal 800 mln zł.

Podejrzany o kierowanie tą grupą przestępczą Piotr P. (który zasiadał w Radzie Nadzorczej SKOK Wołomin) już wcześniej został oskarżony o zlecenie pobicia w 2014 roku wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował kontrolę w SKOK Wołomin.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił do połowy 2015 roku 2 mld 200 mln zł klientom SKOK Wołomin.

d15932s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15932s
Więcej tematów