PolskaPo powodzi prokuratura bada sprawy zaniedbań i nieprawidłowości

Po powodzi prokuratura bada sprawy zaniedbań i nieprawidłowości

Doniesienia na temat nieprawidłowości i zaniedbań, które wpłynęły na rozmiary powodzi, badają prokuratury w woj. świętokrzyskim. Większość zawiadomień wpłynęła od osób poszkodowanych w wyniku powodzi.

10.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mieszkańcy Nietuliska Dużego i Dołów Biskupich - miejscowości w gminie Kunów, które szczególnie ucierpiały, złożyli zawiadomienie w Prokuraturze Rejonowej w Starachowicach. W ich ocenie, powodem powodzi były nieprawidłowości, do jakich doszło na budowanym od lat zbiorniku Wióry w Szymanowicach.

Kierownik budowy poinformował prokuraturę, że w Szymanowicach doszło do katastrofy budowlanej. Prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające, czy sprawa przerwania grodzy na zbiorniku Wióry ma znamiona przestępstwa.

Mieszkańcy zalanych ulic i osiedli w Staszowie zawiązali komitet, który przy pomocy urzędu miasta i gminy wystosował wniosek do prokuratury o zbadanie sprawy zbiornika Chańcza - powiedział zastępca burmistrza Eugeniusz Ciepiela.

Zdaniem mieszkańców Staszowa oraz zalanych gmin Rytwiany i Połaniec, powodem powodzi było celowe wcześniejsze spiętrzenie wody. Administrujący zbiornikiem Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie winą obarcza nie notowane wcześniej katastrofalne opady burzowe.

Według Leszka Jaworskiego z Prokuratury Okręgowej w Kielcach, w Staszowie badane są dwa doniesienia związane z powodzią: zaniedbanie regulacji rzeki Czarnej i decyzja związana ze zrzutem wody ze zbiornika Chańcza.

Prokurator Jaworski poinformował, że prokuratura po zapoznaniu się z wynikami komisji, które badają zbiorniki w Borkowie i Cedzynie podejmie decyzję czy wszcząć postępowanie z urzędu. (jd)

powódźtamaprokuratura
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)