PO ostro zanurkowała i nie może się odbić
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec października na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 40%, a na Prawo i Sprawiedliwość 24% wyborców - wynika z najnowszego sondażu Gemius dla Wirtualnej Polski. Platformie, która ostatnio straciła aż 8% głosów, udało się odzyskać 1% poparcia. Notowania PiS nie zmieniły się.
20.10.2010 | aktual.: 20.10.2010 14:49
Przeczytaj komentarze do tego sondażu:
Wiesław Dębski Palikot zrobi porządek na "salonach" władzy?
Jan Wróbel Jak "mord łódzki" zmieni kampanię wyborczą...
Trzeci w rankingu Sojusz Lewicy Demokratycznej po ostatnim rekordowym wyniku stracił 6 punktów procentowych i cieszy się poparciem 8% wyborców.
Chęć oddania głosu na PSL zadeklarowało 4% wyborców. Poparcie drugiej z partii tworzących koalicję rządową wzrosło o 2%, wciąż jednak PSL nie przekracza progu wyborczego. Partia znalazłby się więc poza parlamentem.
Do sejmu nie dostałyby się także: LPR i UPR z 1-procentowym poparciem, a także Samoobrona, Demokraci.pl i SDPL - po 0%. 5% ankietowanych chciałoby głosować na inną partię, a 17% jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos.
Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów Platformę wybiera 34% ankietowanych (wzrost poparcia o 2%). Na PiS zaś chce głosować 17% użytkowników internetu (+1%). Z kolei SLD wybiera 15% Internautów (-1%). PSL popiera tylko 2% ankietowanych (bez zmian).
Nieznacznie pogorszyły się notowania premiera i rządu. Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie 42% wyborców (bez zmian od ostatniego badania). Z kolei negatywnie ocenia ją 44% ankietowanych (wzrost o 2%). Gabinet premiera dobrze ocenia 34% Polaków (bez zmian). Złe zdanie ma o rządzie 63% badanych (wzrost o 1 punkt procentowy).
Polacy lepiej wypowiadają się o pracy parlamentarzystów. Blisko jedna trzecia Polaków (30%) pozytywnie ocenia działania sejmu (poprawa notowań o 3%). Połowa z nich (50%) ocenia prace parlamentarzystów negatywnie (spadek negatywnych wskazań o 3 punkty procentowe).
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 19 października. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska