Trwa ładowanie...
d4gij9r

Po okolicach Poznania kursują autobusy z przyczepą na rowery

W powiecie poznańskim uruchomiono specjalną linię autobusową, która dowozi rowerzystów do szlaków rowerowych m.in. w Puszczy Zielonce. Jednoślady są przewożone w przyczepie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po okolicach Poznania kursują autobusy z przyczepą na rowery
(Powiat Poznański, Fot: materiały prasowe)
d4gij9r

Na obszarze powiatu poznańskiego znajduje się turystyczne szlaki rowerowe o długości 524 km. Przebiegają wśród malowniczych polnych dróg i leśnych duktów m.in. Puszczy Zielonki. Trudno jednak do nich dotrzeć na rowerze np. z większych miast powiatu, a nie każdy ma samochód, by do nich dojechać i dopiero stamtąd wybrać się w wyprawę na przywiezionym przez siebie rowerze.

Władze powiatu poznańskiego postanowiły rozwiązać ten problem, uruchamiając specjalną linię autobusową, która połączyła duże osiedli mieszkaniowe Swarzędza, Koziegłów, Murowanej Gośliny i Biedruska z turystycznymi szlakami rowerowymi przebiegającymi przez Puszczę Zielonka i przez zalesione tereny gminy Suchy Las. Linia nr 471 przebiega od dworca PKP w Swarzędzu do pętli w Biedrusku. Została poprowadzona drogami przecinającymi następujące szlaki rowerowe: EuroVelo R1, R2, R3, R4, R5, R6 i R9, Szlak Kościołów Drewnianych, Małą i Dużą Pętlę Rowerową oraz Cysterski Szlak Rowerowy i Pierścień dookoła Poznania.

Aby ułatwić przewożenie rowerów, pasażerowie nie wchodzą z nimi do pojazdów, ale zostawiają przypięte na przyczepie holowanej przez autobus. W ten sposób można przewieźć aż 20 rowerów.

d4gij9r

- Oczywiście linia jest także dostępna dla amatorów pieszych wycieczek oraz zwyczajnych pasażerów chcących dojechać do miejscowości położonych wzdłuż trasy przejazdu - zapewnia Zbigniew Rusak, główny specjalista ds. transportu publicznego w powiecie poznańskim.

Autobusy będą kursować każdej soboty i niedzieli od godz. 9:30 do 19:45 z częstotliwością od 90 do 120 minut. Nowa trasa obejmuje os. Raczyńskiego, Czwartaków i Kościuszkowców w Swarzędzu, Gruszczyn, Kobylnicę, Wierzenicę, Wierzonkę, Mielno, Kliny, Kicin, osiedla Karolin i Leśne w Koziegłowach, Czerwonak, Owińska, Bolechowo, Murowaną Goślinę, os. Zielone Wzgórza, Bolechowo, Promnice i Biedrusko.

Cena biletu na jeden przejazd, na cały dzień i na weekend wynoszą odpowiednio 3 zł, 5,40 zł i 9,60 zł. Bilety grupowe dla maksymalnie 5 osób, w tym dwóch dorosłych kosztują 6,60 zł (jeden przejazd), 12 zł (bilet dobowy) i 18,30 zł (bilet weekendowy). Przewóz rowerów w ramach posiadanego biletu jest darmowy. Bilety są do nabycia u kierowcy.

Wyjazdy ze Swarzędza planowane są na godz.: 9:30, 11:00, 13:00, 14:30 i 16:30, natomiast autobusy powrotne z Biedruska odjeżdżać będą o 11:00, 12:50, 14:40, 16:15 i 18:15 oraz pierwszy z Murowanej Gośliny w stronę Swarzędza o 9:30.

Jeżeli pomysł się przyjmie, w kolejnych latach uruchamiane będą następne linie przy współpracy każdej z 17 gmin tak, aby zamknąć pierścień wokół Poznania.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4gij9r

Podziel się opinią

Share
d4gij9r
d4gij9r
Więcej tematów