Trwa ładowanie...
d35b2os

PO o odebraniu ochrony BOR byłym prezydentom za granicą: to uderzenie w bezpieczeństwo narodowe

• Platforma Obywatelska domaga się informacji od szefa MSW w sprawie ochrony byłych prezydentów • To efekt odebrania ochrony BOR byłym głowom państwa podczas podróży zagranicznych • To bezpośrednie uderzenie w bezpieczeństwo narodowe - stwierdził poseł Tomasz Cimoszewicz • PO ma nadzieję, że "minister Błaszczak, prezes Kaczyński są świadomi odpowiedzialności, jaką biorą na siebie"
Share
PO o odebraniu ochrony BOR byłym prezydentom za granicą: to uderzenie w bezpieczeństwo narodowe
Źródło: PAP, Fot: Grzegorz Momot
d35b2os

Zdaniem Platformy Obywatelskiej odebranie ochrony BOR byłym prezydentom poza granicami kraju, to - jak ocenił w środę poseł PO Tomasz Cimoszewicz - "bezpośrednie uderzenie w bezpieczeństwo narodowe". Poinformował, że PO złożyła wniosek o informację ministra spraw wewnętrznych w tej sprawie.

W zeszłym tygodniu kierownictwo BOR poinformowało, że rezygnuje z chronienia byłych prezydentów poza granicami kraju, bo generowało ono koszty niewspółmierne do zagrożenia. BOR wyjaśniło, że zgodnie z przepisami, ochrona funkcjonariuszy biura przysługuje byłym prezydentom na terenie Polski.

- Nie zgadzamy się z tą decyzją, nie zgadzamy się na taki stan rzeczy - powiedział na konferencji w Sejmie poseł PO Tomasz Cimoszewicz. - Uważamy, że jest to bezpośrednie uderzenie w bezpieczeństwo narodowe, ponieważ obywatele wybierając najważniejszą osobę w państwie do reprezentowania ich, nakładają zobowiązanie na to państwo, żeby udzieliło im pełnej ochrony do końca ich dni - podkreślił poseł PO.

d35b2os

- Trzech byłych prezydentów podejmowało najważniejsze decyzje, mające do czynienia z bezpieczeństwem narodowym, mianowicie prezydent Wałęsa wyprowadzał wojska sowieckiego z naszego kraju, prezydent Kwaśniewski wysyłał wojska do Iraku, a prezydent Komorowski przedłużał kontyngent naszych żołnierzy w Afganistanie - mówił.

Jak mówił Cimoszewicz, PO ma nadzieję, że "minister Błaszczak, prezes Kaczyński są świadomi odpowiedzialności, jaką biorą na siebie, w momencie gdyby doszło do napaści na któregoś z naszych byłych prezydentów poza granicami kraju".

Poinformował, że Platforma Obywatelska na obecnym posiedzeniu Sejmu - podczas Konwentu Seniorów - złożyła wniosek o "informację ministra spraw wewnętrznych i administracji na temat. odebrania ochrony na podróże zagraniczne dla byłych głów państwa polskiego, czyli prezydenta Wałęsy, Kwaśniewskiego i Komorowskiego". Poza tym we wniosku znalazła się prośba o informację na temat. listy osób, które mają stałą ochronę BOR.

Poseł PO ocenił, że minister Błaszczak odniósł się jak na razie do tej decyzji "sprowadzając rolę prezydenta do działacza partyjnego". Dodał, że odnosiło się to do byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

d35b2os

Według posłanki Joanny Frydrych (PO) odebranie ochrony BOR byłym prezydentom to "personalna wendeta prezesa Kaczyńskiego". Zapowiedziała, że jej partia złoży projekt ustawy "gwarantującej stałą i dożywotnią ochronę byłych prezydentów".

Cimoszewicz zwrócił poza tym uwagę, że PiS zabierając ochronę BOR powołuje się na wysokie koszty, jakie ona ze sobą niesie. - Niestety, to jest 0,19 proc. całego budżetu Biura Ochrony Rządu, więc te koszty są znikome - przekonywał. Cimoszewicz pytał, "jak to się ma do ochrony nadanej chociażby szefowej KPRM Beacie Kempie?".

Sprawa stała się głośna w mediach po tym, jak Jarosław Wałęsa na Facebooku napisał o odebraniu ochrony BOR byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie podczas podróży zagranicznych. "Ciekawostka ze strony małych ludzi: właśnie się dowiedziałem o odebraniu ochrony BOR-u mojemu ojcu podczas podróży zagranicznych. Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać, ile złej woli jest w tych ludziach" - napisał.

Pytana o to rzeczniczka BOR podkreśliła, że "ustawa o BOR i ustawa o uposażeniu byłych prezydentów gwarantują byłym prezydentom ochronę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej". -Poprzednie kierownictwo biura rozszerzyło ten zakres o ochronę poza granicami państwa i to generowało olbrzymie koszty, niewspółmierne do zagrożenia; obecne kierownictwo przywraca stan zgodny z obowiązującym prawem - powiedziała rzeczniczka. Jak dodała, z danych BOR wynika, że w latach 2013 - 2015 na ten cel przeznaczono prawie milion złotych; najwięcej w 2015 r. - ok. 360 tys. zł.

d35b2os

Biuro Ochrony Rządu, które od 2001 r. działa na podstawie ustawy o policji, to jednostka podporządkowana MSWiA. Zadania BOR to ochrona prezydenta (dożywotnio), marszałków parlamentu, premiera, ministrów spraw zagranicznych, obrony narodowej i spraw wewnętrznych, szefa Kancelarii Prezydenta, a także zagranicznych delegacji. Szef MSWiA może też zlecić ochronę BOR dla innych osób "ze względu na dobro państwa". Wśród zadań BOR jest też ochrona budynków rządowych i polskich placówek za granicą.

d35b2os

Podziel się opinią

Share
d35b2os
d35b2os
Więcej tematów