PolskaPO: Macierewicz przed TS; LiD: należy mu się

PO: Macierewicz przed TS; LiD: należy mu się

Wiceszef klubu Platformy Obywatelskiej Grzegorz Dolniak potwierdza, że PO pracuje nad wnioskiem o postawienie Antoniego Macierewicza przed Trybunałem Stanu. Według Dolniaka, wniosek powinien być gotowy w ciągu dwóch, trzech tygodni, a więc najpóźniej do połowy marca. Jerzy Szmajdziński mówi, że klub LiD najprawdopodobniej poprze wniosek. Antoni Macierewicz to największy szkodnik w obszarze służb
specjalnych więc mu się to należy - dodaje Szmajdziński.

PO: Macierewicz przed TS; LiD: należy mu się
Źródło zdjęć: © PAP

20.02.2008 | aktual.: 20.02.2008 17:25

W sformułowaniu wniosku mają pomóc audyty prowadzone w służbach specjalnych.

Platforma zarzuca Macierewiczowi ewidentne działanie na szkodę państwa, w tym nieudolne likwidowanie Wojskowych Służb Informacyjnych.

Formułowane są bardzo poważne zarzuty w sprawie jego działalności, zwłaszcza wtedy, gdy był likwidatorem Wojskowych Służb Informacyjnych. Jeżeli te informacje, które się pojawiają są prawdziwe, to rzeczywiście popełnił nie tylko wykroczenie, ale też przestępstwo - powiedział dziennikarzom w Sejmie szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Nie chcę się już rozwodzić nad wyciekami, zafałszowaniami - mówi z kolei Dolniak.

Przyznał jednocześnie, że Macierewicz zostawił po sobie taki chaos, że trudno stawiać mu jednoznaczne zarzuty, czy odnajdować dowody ewidentnej winy.

Chcemy, aby wniosek do TS był bardzo dobrze udokumentowany. Wewnątrz służb dokonują się audyty, mam nadzieję, że dadzą nowe światło co do działalności pana Macierewicza - zaznaczył Dolniak.

Mieliśmy nadzieję, że Macierewicz posypie głowę popiołem, albo schowa ją w piasek, tymczasem próbuje przekonać opinię publiczną do swojej niewinności, formułuje kolejne zarzuty, kolejne wnioski do prokuratury. Dotychczasowa ich analiza, jak i reakcja prokuratury, wskazuje ich jałowość - ocenił wiceszef klubu PO.

Macierewicz zapowiedział, że zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego p.o. szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk. Grzegorza Reszkę w związku z "wyciekiem" do mediów raportu z audytu w SKW.

Przestępstwo, o jakim zawiadomi prokuraturę, miałoby według Macierewicza polegać m.in na niedopełnieniu obowiązków służbowych przez płk. Reszkę poprzez nieprawidłowe zabezpieczenie prac komisji audytorskiej.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ćwiąkalski powiedział, że prokuratura zajmie się doniesieniem Antoniego Macierewicza przeciwko Pawłowi Reszce, jeżeli to doniesienie wpłynie.

Zbigniew Ćwiąkalski powiedział, że byłoby to kolejne z licznych doniesień posła Macierewicza, z których większość prokuratura umorzyła. Minister zapewnił jednak, że wszystkie doniesienia są traktowane poważnie i sprawdzane, niezależnie od tego, kto je składa.

Według publikacji w mediach z raportu po audycie Służby Kontrwywiadu Wojskowego wynika, że Antoni Macierewicz kierował tą służbą nieprofesjonalnie. Między innymi miał tolerować pozyskiwanie do służby oficerów po 17-dniowym przeszkoleniu lub egzaminowanie funkcjonariuszy poprzez wysyłanie im pytań i otrzymywanie odpowiedzi za pośrednictwem faksu.

Antoni Macierewicz stawia pułkownikowi Reszce zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych i dopuszczenie do ujawnienia mediom informacji dotyczących raportu z audytu przeprowadzonego w kontrwywiadzie. Zdaniem likwidatora WSI przeciek raportu jest szczególnie niebezpieczny i potwierdza tezę, że obecna ekipa używa tajnych informacji i przecieków do gry politycznej.

Eugeniusz Kłopotek (PSL), pytany, czy jego klub poprze wniosek PO odparł, że nie ma jeszcze w tej sprawie stanowiska. Musimy znać argumenty - podkreślił. Dodał, że w przyszły wtorek odbędzie się posiedzenie klubu PSL. Jeżeli sprawa nabierze formuły prawnej, będziemy nad tym dyskutować - podkreślił.

Wicemarszałkowi Sejmu Jerzemu Szmajdzińskiemu (LiD) inicjatywa postawienia Macierewicza przed TS bardzo się podoba. Podkreślił jednak, że konieczne jest dokładne poznanie i uzasadnienia wniosku Platformy.

Jak ocenił uzasadnienie powinno być jak najkonkretniejsze i najobszerniejsze, żeby Antoni Macierewicz nie mógł uciec od odpowiedzialności.

Zdaniem wicemarszałka, we wniosku do TS powinno być opisanych jak najwięcej spraw, które doprowadziły do zniszczenia WSI i nie stworzenia realnego Kontrwywiadu Wojskowego.

Jak podkreślił, nie chodzi o propagandę tylko o rzeczywiste ukaranie Antoniego Macierewicza, który wyrządził szkód bez liku. Antoni Macierewicz to największy szkodnik w obszarze służb specjalnych więc mu się to należy - ocenił.

Według b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro (PiS), zapowiedź Platformy, to próba odwrócenia uwagi od - jego zdaniem - kompletnej bezradności i nieprzygotowania PO do rządzenia. Jak ocenił, w takiej sytuacji Platforma - przy braku sukcesów w rządzeniu - musi robić szopkę, teatrzyk i rozmaite fajerwerki.

Mamy 100 dni najsłabszego w historii rządu III RP. Jeśli patrzeć na zmiany od 1989 roku, nigdy nie było tak słabego rządu, który w ciągu 100 dni przygotowałby tak mało, biorąc od uwagę obietnice jakie były składane - dodał Ziobro.

Do złożenia w Sejmie wstępnego wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu potrzebne są podpisy 115 posłów.

Zgodnie z procedurą, wniosek taki marszałek Sejmu kieruje do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która może rekomendować posłom jego przyjęcie lub odrzucenie. Decyzję o postawieniu przed Trybunałem Stanu Sejm podejmuje większością 3/5 głosów ustawowej liczby posłów - co najmniej 276 głosami.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)