Trwa ładowanie...

PO chce ujawnienia treści ekspertyz szefa MSZ ws. wyboru Tuska

Politycy PO zapowiedzieli wystosowanie pilnej interpelacji do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego ws. ujawnienia treści ekspertyz, które - według niego - wskazują na fałszerstwo przy reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

PO chce ujawnienia treści ekspertyz szefa MSZ ws. wyboru TuskaŹródło: PAP
d1o7psx
d1o7psx

Szef MSZ poinformował rano w TVN24, że ma ekspertyzy, które wskazują na to, że Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego.

Poseł PO Cezary Tomczyk na konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że ujawnienie tych dokumentów jest konieczne, aby "opinia publiczna mogła dowiedzieć się, czy minister spraw zagranicznych posługiwał się tylko swoim zdaniem, które wiemy, że często jest bardzo różne, czy też posługiwał się zdaniem polskiego rządu i zgodą pani premier na to, żeby podważać legalny wybór przewodniczącego Donalda Tuska".

Według Tomczyka tego typu wypowiedzi Waszczykowskiego obniżają pozycję Polski w Unii Europejskiej i psują nasze relacje z pozostałymi państwami członkowskimi UE.

Europoseł Tadeusz Zwiefka (PO) pytał, czy premier Beata Szydło zdymisjonuje Waszczykowskiego jeśli okaże się, że jego "enuncjacje" nie mają żadnego oparcia w faktach, dokumentach i w prawie. W ocenie europosła, w takiej sytuacji będzie to "jedyna słuszna decyzja", ponieważ obecny szef MSZ szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej.

d1o7psx

Waszczykowski tłumaczył, że fałszerstwo na unijnym szczycie 9 marca miałoby polegać na niedopuszczeniu polskiego kandydata, i nie zastosowaniu procedury głosowania.

Pytany o tę kwestię w Radiu Zet wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, powiedział, że nie wie, co Waszczykowski mógł mieć na myśli mówiąc o możliwym fałszerstwie. Jak podkreślił prawnie nie ma podstaw, żeby podważać wybór Tuska, który - w jego ocenie - został dokonany efektywnie. Natomiast, zaznaczył, "z całą pewnością z poważną wadą polityczną".

d1o7psx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o7psx
Więcej tematów