PO chce rozmawiać z premierem o służbie zdrowia
Przewodniczący PO Donald Tusk wysłał do
premiera Kazimierza Marcinkiewicza i ministra zdrowia Zbigniewa
Religi list z prośbą o natychmiastowe spotkanie i rozmowę o stanie
polskiej służby zdrowia - poinformował rzecznik ds. zdrowia w
gabinecie cieni PO Ewa Kopacz.
Chcielibyśmy poznać opinię panów na temat możliwości zaspokojenia przez budżet państwa oczekiwań lekarzy, jak też perspektyw funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia w naszym kraju - cytował treść listu lider PO Jan Maria Rokita na konferencji prasowej. Platforma chce zaoferować pomoc ekspertów i przedstawić swoje pomysły na rozwiązanie konfliktu. O godz. 15 doszło spotkania ministra zdrowia Zbigniewa Religi i Jana Rokity.
Trzeba rozmawiać na tematy ważne dla kraju- powiedział premier Marcinkiewicz na konferencji prasowej poświęconej nowej ustawie o finansach publicznych. Nie znam jeszcze treści listu. Ale jeżeli liderzy jakiegokolwiek ugrupowania chcą rozmawiać na tematy ważne dla kraju, to rozmawiać trzeba (...). Są dziedziny życia państwa, które wymagają porozumień ponadpolitycznych i ochrona zdrowia do nich należy - dodał premier.
Ewa Kopacz - odpowiedzialna w PO za służbę zdrowia, powiedziała, że podczas półrocznej pracy rządu ani raz nie było debaty na temat kryzysowej sytuacji w służbie zdrowia. Jej zdaniem przedwczorajsze spotkanie premiera ze środowiskiem medycznym miało wyłącznie charakter kurtuazyjny.
Zdaniem Rokity, jest kilka podstawowych źródeł, z których można pozyskać fundusze na podwyżki płac w służbie zdrowia. Są to: ostatnia podwyżka o 0,25% składki zdrowotnej (od stycznia 2007), uchwalenie niezwłocznie ustawy o ratownictwie medycznym i przeniesienie w związku z tym ok. 1,2 mld zł przeznaczanych obecnie z NFZ na ratownictwo medyczne na kontrakty i podwyżki.
Ponadto - dodał - można realistycznie zaplanować wzrost PKB w 2007 r. na takim poziomie, który prawdopodobnie umożliwi przeznaczenie kolejnego miliarda zł na tę podwyżkę.
Trzeba powiedzieć, ile można dać, z czego i kiedy. I to trzeba dać na papierze a nie słownie - oświadczył Rokita. Te kwestie powinny być - według niego - przedmiotem spotkania PO z premierem i ministrem zdrowia.
Rokita powiedział, że w rozmowie z nim prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Konstanty Radziwiłł stwierdził, że minister zdrowia Zbigniew Religa wygląda na bardzo zacnego człowieka, ale pozbawionego kompletnie programu i tego się już dalej nie dalej wytrzymać.
W całym kraju trwa akcja protestacyjna, także w szpitalach. Według szacunków koordynatora ogólnopolskiego protestu i wiceprezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzej Włodarczyka (który wraz z protestującymi jest przed Sejmem) urlop na żądanie w całym kraju wzięło ok. 75% lekarzy.