Trwa ładowanie...
dcenana

Po 20 latach zniknie największa warszawska zawalidroga

Po ponad 20 latach sporu rodzina Gmurków zgodziła się oddać miastu teren, dzięki któremu będzie można poszerzyć ul. Powstańców Śląskich i zlikwidować korki, które od lat paraliżują warszawskie Bemowo. Urzędnicy z robotnikami weszli na teren działki i rozpoczęli eksmisję.

Share
dcenana

Po godzinie 10.00, gdy właściciele otworzyli bramę, zdjęto ogrodzenie i drzwi z garażu. Teraz zacznie się wyburzanie stojącego na działce przydomowego garażu należącego do rodziny Gmurków i budowa dwóch nowych pasów drogi.

- Sprzęt wjechał na posesję, rozbierany jest garaż, wycinane są drzewa - powiedziała Małgorzata Gajewska z biura prasowego Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Zaznaczyła, że właściciele budynku wydali go dobrowolnie w czwartek rano. - Dzisiaj zacznie się także budowa nowego ogrodzenia; mają zostać ustawione słupki betonowe bliżej budynku. Poszerzenie drogi ma potrwać do końca lipca - zaznaczyła.

Spór o działkę trwał od ponad 20 lat. Przebudowa ul. Powstańców Śląskich była blokowana przez mieszkającą przy tej ulicy rodzinę. Jej dom stoi u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Szczotkarskiej na warszawskim Bemowie. Z jego powodu jezdnia w tym miejscu jest niebezpiecznie zwężona.

Aby przedostać się w stronę skrzyżowania z ul. Połczyńską, kierowcy muszą wjeżdżać na tory tramwajowe, przez co często tworzą się w tym miejscu korki.

dcenana

Na mocy obowiązującej specjalnej ustawy o budowie dróg publicznych w lipcu ubiegłego roku ZMID uzyskał prawo do spornego gruntu z rygorem natychmiastowej wykonalności.

W środę Gmurkowie wreszcie ustąpili. - Obawiam się stosowania w tym dniu siły wobec mnie i poniesienia kosztów egzekucyjnych, którymi straszą nas urzędnicy - powiedziała reporterce TVN Warszawa Wanda Tarnowska, współwłaścicielka działki.

Jednocześnie zapowiedziała, że złoży skargę do prokuratury, ponieważ, jak twierdzi, działka jest przejmowana bezprawnie. Według kobiety, miasto powinno wykupić od właścicieli nie tylko część działki, ale całą posesję. - Już teraz nie możemy dojechać do domu - mówiła.

Według planów przebudowy ul. Powstańców Śląskich, mają zostać zbudowane dwa pasy ruchu z Bemowa w stronę ul. Połczyńskiej. Dom Gmurków pozostanie na swoim miejscu. Nowa droga będzie przebiegać w odległości ok. 8 m od niego. Za oddany miastu teren, właściciele mają dostać odszkodowanie.

dcenana
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcenana
dcenana
Więcej tematów