Trwa ładowanie...

Po 14 latach zlicytują gdańskie City Forum

Sklepy, biura i parking należące do centrum handlowego City Forum w Gdańsku zostaną zlicytowane przez komornika. Upadłość spółki trwa już 14 lat, a zadłużenia nadal nie są spłacone.
Share
Po 14 latach zlicytują gdańskie City Forum
Źródło: WP.PL, Fot: Tomasz Gdaniec
dvrvsls

W październiku odbędą się dwie licytacje nieruchomości centrum handlowego City Forum w Gdańsku. Blisko jedna trzecia udziału w część położonej przy Podwalu Grodzkim 8 i 9 będzie do kupienia za 17,3 mln zł. Cena wywoławcza 9/10 udziału w działce i budynku przy Podwalu Grodzkim 5 i 6 wynosi 15,6 mln zł. Jak wynika z wyceny rzeczoznawcy, całe City Forum jest warte 101,7 mln zł.

Centrum handlowe o bardzo dobrej lokalizacji powoli przechodzi do historii. Miało ono swoich wiernych fanów, jak i wielu krytyków. Nierzadko słyszy się głosy uszczypliwych gdańszczan, iż wszystkie centra handlowe prześcigają się by przyciągnąć klienta, ale nie City Forum.

City Forum zostało wybudowane w połowie lat 90. przez spółkę AGIB Euro Invest z Gdańska. W 2000 roku zadłużona firma upadła. Nie wiadomo, czy powodem były rzeczywiste kłopoty finansowe, czy celowe działanie, by uwolniony od wierzycieli majątek przekazać innym firmom. Zastanawiającym jest fakt, że spółce udało się z zyskiem sprzedać działkę pod kino Krewetka i budynek hotelu Monopol, później Scandic, a mimo tego ogłosiła bankructwo.

dvrvsls

Mimo upadku właściciela, długu nie udało się rozdzielić pomiędzy wszystkich wierzycieli, do których należeli między innymi urząd skarbowy oraz firma AGIB, która wybudowała gmach. Sytuacja dodatkowo skomplikowała się, gdy AGIB sprzedał swoją wierzytelność firmie Alfa Projekt, która wzięła kredyt pod zastaw wykupionych zobowiązań.

Wojciech Reguła, syndyk masy upadłościowej, wystąpił o unieważnienie sprzedaży. Ostatecznie, po licznych procesach i apelacjach, potwierdzenie unieważnienia wydał Sąd Najwyższy. Własność nie powróciła jednak do spółki, bo komornik żądał tytułu wykonawczego, którego AGIB nie miał. Majątek, który zlicytowany zostanie w październiku, należy do spółki Projekt Alfa. Wojciech Reguła zabiegał o przyłączenie go do egzekucji, ale komornik odmówił mu tego prawa.

dvrvsls

Podziel się opinią

Share
dvrvsls
dvrvsls
Więcej tematów