PolskaPłock: rękopis objawień św. Brigidy wrócił do Muzeum Diecezjalnego

Płock: rękopis objawień św. Brigidy wrócił do Muzeum Diecezjalnego

Rękopis objawień św. Brygidy "Libri revelationum sanctae Brigittae" powrócił po trwających rok gruntownych pracach konserwatorskich do Muzeum Diecezjalnego w Płocku. To unikalne dzieło powstało 600 lat temu.

26.12.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Odnowieniem rękopisu zajęła się specjalistka w dziedzinie restauracji papieru i skóry - Ewa Pietrzak. Całość prac przeprowadzono w pracowni konserwatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie.

Objawienia św. Brygidy, królowej szwedzkiej z dynastii Gotów, zostały spisane w siedmiu księgach po 1344 r. Później były wielokrotnie przekładane, w tym na łacinę.

Z epoki rękopiśmiennej do naszych czasów zachowały się trzy księgi spisane przez Janusza Kropacza z Kłobucka.

Dwa rękopisy objawień znajdują się obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w czeskiej Pradze oraz w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Trzeci egzemplarz przechowywany jest w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, jednej z najstarszych tego typu placówek w kraju.

Dzieło płockie powstało w 1400 r., jako ostatni rękopis objawień św. Brygidy, których kopistą był Jan Kropacz z Kłobucka. Księga została spisana w większości na papierze czerpanym, ale część umieszczonych w nim kart jest pergaminowa. Egzemplarz oprawiono w dwie deski bukowe, obciągnięte grubą, wołową skórą. (mk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)