Płk Żukowski zaakceptowany na szefa WSI
Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych
pozytywnie zaopiniowała kandydaturę płk. Jana Żukowskiego na szefa
Wojskowych Służb Informacyjnych. Pięciu posłów głosowało za
poparciem Żukowskiego, jeden - Janusz Zemke (SLD) - przeciw.
Powołanie nowego szefa WSI, pomimo trwających w Sejmie prac nad likwidacją tych służb, jest konieczne, ponieważ w 15 maja kończy się 6-miesięczny okres pełnienia obowiązków szefa tej formacji przez gen. Janusza Bojarskiego. Osobę do pełnienia obowiązków szefa służb specjalnych można powołać tylko na pół roku. Szefa WSI powołuje minister obrony narodowej.
Prezydenckie projekty ustaw likwidujących WSI przewidują, że służby te przestaną istnieć 30 czerwca tego roku.
Zemke powiedział, że nie poparł tej kandydatury, ponieważ w 2001 r., gdy Żukowski był w pionie kontroli wewnętrznej w WSI, wewnętrzna komisja negatywnie oceniła jego pracę. Żukowski od 2002 r. był poza służbą.
Płk Żukowski wrócił do WSI w końcu grudnia i został zastępcą gen. Bojarskiego, który objął te obowiązki w połowie grudnia 2005 r., po odwołaniu gen. Marka Dukaczewskiego.
Pozostali posłowie komisji i minister-koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann pozytywnie mówili o tej kandydaturze. Wassermann poinformował, że nie opiniowało jej jeszcze rządowe Kolegium ds. służb specjalnych ani prezydent. Do powołania szefa każdej służby specjalnej potrzebne są te trzy opinie, choć nie są one wiążące.
Żukowski współpracował przy opracowaniu projektów ustaw likwidujących WSI. Wassermann nie chciał mówić, czy to Żukowski obejmie projektowaną Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. "To jest kompetencja ministra obrony narodowej i nie będę w nią wchodził" - powiedział. Nie chciał też powiedzieć, czy płk Żukowski i kierujący Agencją Wywiadu płk Zbigniew Nowek otrzymają 3 maja awans na stopnie generalskie od prezydenta.
Zgodnie z obowiązującą ustawą z 2003 roku, podporządkowane Ministerstwu Obrony Narodowej WSI zajmują się kontrwywiadem (w sprawach dotyczących wojska i zamówień zbrojeniowych państwa) oraz wywiadem (zbieraniem informacji o obronności innych państw). Czynności operacyjno-rozpoznawcze WSI (kontrola korespondencji, podsłuch itp.) podlegają kontroli prokuratora generalnego i Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie. WSI nie mają uprawnień śledczych.
Prezydenckie projekty ustaw likwidujących WSI przewidują, że służby te przestaną istnieć 30 czerwca 2006 r. 1 lipca mają powstać dwie osobne służby: Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Służba Wywiadu Wojskowego. Żeby pracować w nich, żołnierze WSI mają złożyć oświadczenia o tym, co robili podczas służby. Oświadczenia będzie weryfikowała komisja powołana przez prezydenta i premiera.