Plemniki z komórek macierzystych
Komórki macierzyste pobrane z ludzkich
zarodków mogą dać początek plemnikom i komórkom jajowym - o
brytyjskim eksperymencie donosi serwis internetowy "EurekAlert".
Zarodkowe komórki macierzyste to najbardziej wszechstronne komórki, jakie znamy, ponieważ mogą dać początek wszystkim tkankom naszego organizmu. Naukowcy liczą, że w przyszłości będą one pomagać w leczeniu wielu chorób, w tym chorób Alzheimera i Parkinsona. Aby tak się stało, trzeba jednak znaleźć sposób, by zmusić komórki macierzyste do rozwoju w daną tkankę.
Niedawno z mysich komórek macierzystych udało się uzyskać komórki rozrodcze - jaja i plemniki. Obecnie badacze z Uniwersytetu w Sheffield w Wielkiej Brytanii postanowili powtórzyć ten sukces na komórkach ludzkich.
Hodowali oni ludzkie zarodkowe komórki macierzyste i analizowali, jakie geny są w nich aktywne. W ciągu dwóch tygodni w bardzo małej grupce komórek uaktywniły się geny typowe dla komórek, z których rozwijają się komórki rozrodcze.
Naukowców czeka jeszcze jednak bardzo dużo pracy. Wyprodukowanie czynnych komórek rozrodczych jest bardzo trudne. Najpierw trzeba odtworzyć komórkom środowisko, w którym rozwijają się naturalnie, tak jak w organizmie. W przypadku komórek jajowych są to warunki panujące w jajnikach, a w przypadku plemników - w jądrach.