Trwa ładowanie...

Platforma z Jarosławem Kaczyńskim. Konsulat RP w Kolonii protestuje

Jarosław Kaczyński ponownie pojawił się karnawałowej platformie w Niemczech. W tym roku ze względu na COVID-19 parada z okazji karnawału się nie odbyła. Konsulat Generalny RP w Kolonii skierował protest do organizatorów i autorów projektu platformy karnawałowej z liderem PiS.

Share
Platforma z Jarosławem Kaczyńskim
Platforma z Jarosławem Kaczyńskim Źródło: Agencja FORUM
d1fy7wp

Z powodu koronawirusa w Niemczech odwołano karnawałowe parady, które tradycyjnie odbywały się w tzw. różany poniedziałek (niem. Rosenmontag - przyp. red.). To święto wypada zazwyczaj w ostatni poniedziałek karnawału przed Środą Popielcową.

Niemcy. Platforma z Jarosławem Kaczyńskim na paradzie

Jednak w poniedziałek 15 lutego w Duesseldorfie pojawiły się platformy komentujące aktualne wydarzenia polityczne na świecie. Na jednej z nich widzimy Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.

d1fy7wp

Na platformie pokazano lidera Prawa i Sprawiedliwości, który krzyżem wbija kołek w serce drugiej postaci. Jest to personifikacja prawa aborcyjnego.

W tym roku na platformach karnawałowych umieszczono również karykatury innych postaci, głownie polityków. Znalazło się miejsce na pożegnanie z Angelą Merkel i ewentualne wejście do urzędu kanclerskiego Armina Lascheta.

Pokazano także prezydenta Rosji - Putin, jako pozorny zwycięzca w walce ze swoim krytykiem Aleksiejem Nawalnym. Oprócz tego pokazano pieczonego na ruszcie Donald Trump.

Co roku w Düsseldorfie w Niemczech z okazji różanego poniedziałku maszerują tłumy. Towarzyszą im platformy, które komentują bieżące wydarzenia polityczne. Figura przedstawiająca Jarosława Kaczyńskiego nie pojawiła się tam pierwszy raz.

d1fy7wp

W 2019 roku w trakcie marszu prezesa PiS przedstawiono na ukrzyżowanej figurze. Symbolizowała ona liberalną Polskę. Na platformie umieszczono także grupę osób ubranych w stroje więzienne. Mieli oni ze sobą transparenty z napisem "Polska – więzień kościoła".

Wcześniej Polska była przedstawiona jako kobieta pobita, zrozpaczona i przygnieciona butem Jarosława Kaczyńskiego. Był on ubrany w mundur generała. Miał na sobie ciemne okulary. Było to nawiązanie do generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Niemcy. Platforma z Jarosławem Kaczyńskim. Konsulat RP protestuje

Polska Ambasada w Berlinie poinformowała, że Konsulat Generalny RP w Kolonii skierował protest do organizatorów i autorów projektu platformy karnawałowej przedstawionej w poniedziałek w Duesseldorfie w ramach obchodów tzw. Rosenmontag.

"Rozumiemy i szanujemy charakter nadreńskiego karnawału, ale nie powinien on ranić uczuć i wartości religijnych, które mają wyjątkowe znaczenie nie tylko dla Polaków, ale i dla wielu ludzi na świecie" - przekazał Konsulat Generalny RP w Kolonii.

Zobacz także: Jakie jest stanowisko PO ws. aborcji? Agnieszka Pomaska zabrała głos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1fy7wp

Podziel się opinią

Share
d1fy7wp
d1fy7wp
Więcej tematów