Trwa ładowanie...
d4fee1r

Planetoida 2012 TC4 zbliża się do Ziemi. Będzie 8 razy bliżej naszej planety niż Księżyc

Kilkunastometrowa planetoida przeleci 12 października w odległości ok. 50 tys. km od Ziemi. Eksperci uspokajają: obiekt nie zderzy się z naszym globem. Ale gdyby jednak do tego doszło, to pewnie w atmosferze rozpadłaby się na wiele fragmentów, jak obiekt w Czelabińsku w 2013 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koło ziemi przeleci planetoida
Koło ziemi przeleci planetoida (Fotolia)
d4fee1r

Planetoida 2012 TC4 będzie prawie osiem razy bliżej naszej planety niż Księżyc. Takie są ustalenia ekspertów, które przekazał dr Paweł Wajer z Centrum Badań Kosmicznych PAN. - Obserwacje wskazują, że obiekt nie zderzy się z Ziemią - zapewnił.

Symulacje prowadzone przez dr. Wajera pokazują, że planetoida 2012 TC4 minie Ziemię w odległości 50 153 km, plus minus 167 km. Porównywalne wyniki uzyskano i w innych ośrodkach badawczych.

Odległość Ziemia - Księżyc to - w przybliżeniu 400 tys. km. Planetoida znajdzie się więc w odległości prawie 8 razy mniejszej niż odległość do naszego naturalnego satelity.

d4fee1r

Wcześniejsze szacunki nie były tak dokładne. Jeszcze w lipcu br. NASA podawała na swoich stronach, że planetoida może minąć Ziemię w odległości między 68 tys. a 270 tys. km. Teraz - po kilku kolejnych miesiącach obserwacji planetoidy - można bardziej sprecyzować przewidywania.

Grafika NASA pokazująca tor planetoidy NASA
Grafika NASA pokazująca tor planetoidy (NASA, Fot: JPL-Caltech)

Planetoida 2012 TC4 jest niewielka - jej średnica wynosi ok. kilkanaście metrów. - Nawet gdyby zderzyła się z Ziemią, pewnie nie zaszkodziłaby nam jakoś strasznie. Pewnie w atmosferze rozpadłaby się na wiele fragmentów, jak obiekt w Czelabińsku - skomentował dr Wajer.

Planetoida, która w 2013 r. wpadła w atmosferę Ziemi w okolicach Czelabińska, miała niecałych 20 metrów średnicy.

Planetoida 2012 TC4 została odkryta 4 października 2012 roku w programie badawczym systematycznej i ciągłej obserwacji nieba Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope And Rapid Response System).

Ponownie do Ziemi zbliży się za dwa lata, wtedy jednak znajdzie się w znacznie większej odległości.

d4fee1r

Podziel się opinią

Share
d4fee1r
d4fee1r
Więcej tematów