Polska"Plakat musi śpiewać", 400 prac udowodni jak

"Plakat musi śpiewać", 400 prac udowodni jak

Ponad czterysta plakatów pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu będzie można oglądać od niedzieli w Poznaniu na wystawie "Plakat musi śpiewać".

06.05.2011 | aktual.: 06.05.2011 14:52

- Tytuł wystawy jest cytatem z Jana Lenicy, który swego czasu powiedział, że plakat musi śpiewać; według Lenicy sztuka plakatu była bardzo zbliżona do jazzu - powiedział kurator wystawy Zdzisław Szubert.

Według Szuberta, przekrojowa wystawa pokazuje historię plakatu od końca XIX wieku do dziś.

- Najlepsze lata sztuki plakatowej przypadły na wiek XX. Plakat narodził się już pod koniec XIX wieku, ale dopiero w następnym stuleciu wykształcił w pełni swój własny język, jak i w niebywały sposób wzbogacił się o środki formalne. Schyłek minionego wieku sygnalizował już jednak powolny zmierzch tradycyjnych funkcji plakatu, jako środka przekazywania informacji. Zaczęły wypierać go inne, bardziej nowoczesne, formy komunikacji - powiedział Szubert.

Koncepcja wystawy i jej katalogu oparta jest na pomyśle ekspozycji z 1994 roku w Museum fuer Kunst und Gewerbe w Hamburgu, zatytułowanej "Plakatkunst von Toulouse-Lautrec bis Benetton"("Sztuka plakatu od Toulouse-Lautreca do Benettona").

- Postępujemy podobnie; wybraliśmy z prawie 29 tys. plakatów, znajdujących się w naszych zasobach, nieco ponad 400 prac, które przekrojowo pokazują nasze zbiory - powiedział Szubert.

Na wystawie prezentowane są prace artystów od Alfonsa Muchy po współczesnych twórców, takich jak Gunter Rambow czy Alain Le Quernec, w tym także artystów polskich: Jana Młodożeńca, Jana Lenicę czy Henryka Tomaszewskiego. Specjalne miejsce znalazły też pojedyncze plakaty Andy Warhola, Roy'a Lichtensteina, Roberta Rauschenberga, Joana Miró czy Salvadora Dali.

Pokazane zostaną plakaty ze szkół narodowych: polskiej, szwajcarskiej i japońskiej, reprezentujące rozmaite nurty artystyczne a także określone tematy, takie jak np. I wojna światowa czy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Będą też wystawione plakaty reklamowe, sportowe, cyrkowe, erotyczne.

Wystawę będzie można oglądać do 24 lipca. Jest to jedna z imprez kulturalnych, objętych patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, organizowana w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Prezydencji Polski w Radzie UE.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)