Plaga kradzieży i dewastacji rowerów veturilo
W bieżącym sezonie funkcjonowania rowerów miejskich w Warszawie zaginione rowery były odnajdywane już 2,5 tys. razy. W tej liczbie ponad 800 przypadków to porzucenia jednośladów na ulicach, klatkach schodowych czy pod blokami - informuje Veturilo. Operator zgłosił na policję już 230 zdarzeń, co zaowocowało ujęciem 40 sprawców, w sprawie których toczą się teraz postępowania. Natomiast w ciągu ostatnich 2 miesięcy aż 3 tys. rowerów trafiło do serwisu, który usuwał usterki spowodowane umyślnymi działaniami i wandalizmem.
26.06.2014 | aktual.: 26.06.2014 15:43
Najwięcej zniszczeń odnotowywanych jest w następujących lokalizacjach: Praga Północ - Stalowa, północne i południowe wejście do ZOO, pl. Hallera, Metro Kabaty - Ursynów, Piotra Skargi - Targówek i Książeca/Rozbrat. Największymi problemami dla obsługi są próby wyrwania rowerów z elektrozamków (dochodzi do zniszczenia roweru i stojaka), sporadyczne, acz dotkliwe kradzieże oraz niepoprawne zwracanie jednośladów na Bemowie.
Operator przypomina przy okazji, że stacje Bemowo Bike nie są wyposażone w zamki elektroniczne, które automatycznie przyjmują zwrot. Kończąc wypożyczenie należy przypiąć rower do stojaka zamkiem szyfrowym, a następnie przycisnąć „Zwrot” na terminalu i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu.
Zobaczcie:Dewastacja roweru miejskiego [WIDEO]
Operator Veturilo, Nextbike Polska, rozpoczął niedawno współpracę z firmą City Security. Kooperacja to odpowiedź na dewastacje czy kradzieże rowerów Veturilo i Bemowo Bike, do jakich sporadycznie dochodzi w całej Warszawie. Współpraca zakłada m.in. dozór i patrolowanie stacji rowerowych Veturilo i Bemowo Bike przez ekipy firmy, jak również podejmowanie przez nie interwencji wobec sprawców dewastacji lub kradzieży rowerów czy osób, które stwarzają takie podejrzenie - włącznie z ich zatrzymaniem i natychmiastowym przekazaniem policji i Straży Miejskiej.
- Dbając o bezpieczeństwo miejskich rowerów będziemy wykorzystywać naszą wiedzę i doświadczenie w ochronie osób i mienia - także w zapewnianiu bezpieczeństwa obiektów o indywidualnej specyfice. Charakter tego zadania to okazja do zastosowania przez nas unikalnych metod, jakie opracowaliśmy pod kątem tej współpracy - mówi Łukasz Karczewski z zarządu City Security.
Czy to poprawi sytuację? Zobaczymy. Natomiast problemy z wypożyczeniem roweru miejskiego to nie tylko wina rowerzystów, o czym możecie się przekonać oglądając film przesłany nam przez naszego czytelnika.
Przeczytajcie też: Myślał, że nikt nie rozpozna, że to veturilo