Trwa ładowanie...
d3kvtf2
d3kvtf2
x-news/TVN 24

PKW podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich

Andrzeja Duda, zdobywając w drugiej turze wyborów 51,55 proc. głosów, został wybrany na prezydenta - ogłosiła PKW podając oficjalne wyniki głosowania. Konkurenta Dudy, urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego poparło 48,45 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła 55,34 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3kvtf2

Głosowanie przeprowadzono w 27 817 obwodach głosowania. Uprawnionych do głosowania było 30 709 281 wyborców. Oddano 16 993 169 głosów, w tym ważnych było 16 742 938 (98,53 proc.), a nieważnych 250 231 (1,47 proc.).

Andrzej Duda otrzymał 8 630 627 głosów ważnych (51,55 proc. liczby głosów ważnych), a Bronisław Komorowski - 8 112 311 głosów ważnych (48,45 proc. liczby głosów ważnych).

d3kvtf2

Uroczystość wręczenia Andrzejowi Dudzie aktu wyboru na prezydenta odbędzie się 29 maja. Jak wcześniej zapowiadano, ma się ona odbyć w Pałacu w Wilanowie.

Andrzej Duda urząd prezydenta obejmie 6 sierpnia po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Do tego momentu będzie prezydentem elektem.

Szef PKW: bezpodstawne oskarżenia

Szef PKW Wojciech Hermeliński powiedział, że w przeprowadzenie wyborów prezydenckich było zaangażowanych ponad 250 tys. osób. - Nigdy nie zaakceptuję, by wobec osób, które rzetelnie pracowały, formułowane były zarzuty negujące ich wiarygodność i rzetelność - powiedział.

d3kvtf2

Szef PKW dziękował osobom, które z poświęceniem zaangażowały się w organizację wyborów prezydenckich. Jak mówił, główny ciężar spoczywał na członkach obwodowych komisji wyborczych. Ocenił, że ich praca i oddanie nie zostały w sposób wystarczający wynagrodzone, a "gromkie zapewnienia" po wyborach samorządowych, że fundusze na przebieg wyborów się znajdą "nie do końca pokrywały się z rzeczywistością".

Sędzia Hermeliński dziękował m.in. członkom komisji okręgowych, obserwatorom zagranicznym, mężom zaufania, ruchom społecznym, które powstały, aby monitorować wybory. Dodał, że PKW - wbrew temu, co się często mówiło - nigdy nie była przeciwko tego rodzaju ruchom społecznym. - Wydaje się nam, że to cenna inicjatywa służąca demokracji - powiedział.

- Niestety jest też i łyżka dziegciu. Nigdy nie zaakceptuję tego rodzaju sytuacji, czy okoliczności, żeby wobec tych osób, które rzetelnie pracowały, formułowane były i wysnuwane bezpodstawne, bez żadnego pokrycia zarzuty, które negowały ich wiarygodność, rzetelność, podważały sumienność pracy. Rozumiem, że wchodziły w grę emocje, sami jeszcze je przeżywaliśmy w ostatnich godzinach, że tutaj wchodziły w grę pewne obawy różnych osób, które chciały dbać, troszczyć się o właściwy przebieg wyborów. Ale pewnej miary nie można przekroczyć, a ta miara w niektórych wypadkach została przekroczona, co muszę z przykrością podkreślić - powiedział sędzia.

Odnosząc się do przedłużenia ciszy wyborczej do godz. 22.30, podkreślił, że PKW realizowała uchwałę komisji obwodowej, która przedłużyła głosowanie. - Nawet jednej osobie należy zapewnić możliwość oddania głosu - powiedział Hermeliński.

d3kvtf2

PKW o serialu "Ranczo"

PKW przekazała również, że nie zanotowano "znaczących incydentów" powodujących utrudnienia czy przeszkody w całej procedurze głosowania i przy liczeniu głosów. Zdarzyły się jednostkowe przypadki nietrzeźwych członków komisji wyborczych czy przypadki naruszenia ciszy wyborczej poprzez wywieszanie banerów promujących danego kandydata.

Jedno ze zgłoszeń od obywateli dotyczące złamania ciszy wyborczej odnosiło się do fragmentu serialu "Ranczo" na antenie TVP1 z 24 maja. Zdaniem dwóch mężczyzn scena serialu przedstawiającą lecący samolot, który ciągnął za sobą baner z napisem "Głosuj na Dudę", była złamaniem ciszy wyborczej. Okazało się jeden z bohaterów serialu nosi nazwisko Duda i jest to postać, która w tym serialu ubiega się o "stanowisko wybieralne" - mówił sędzia Hermeliński.

d3kvtf2

Podziel się opinią

Share
d3kvtf2
d3kvtf2
Więcej tematów