PKW podaje, które komitety wchodzą do Sejmu
Partie, które znajdą się w Sejmie to: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Kukiz'15, Nowoczesna oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej poinformował, ile ważnych głosów oddano z podziałem na listy w skali całego kraju. Pozwala to określić, które z ugrupowań przekroczyły próg wyborczy.
W niedzielnym głosowaniu zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które poparło 37,58 procent wyborców. Drugie miejsce dla Platformy Obywatelskiej z wynikiem 24,09 procent. Trzecie miejsce dla ugrupowania Kukiz'15, na które zagłosowało 8,81 procent uprawnionych do głosowania. Partię Nowoczesna Ryszarda Petru poparło 7,6 procent głosujących. Do Sejmu wejdzie również PSL, na które zagłosowało 5,13 procent wyborców.
Pod progiem wyborczym znalazły się Zjednoczona Lewica (7,55 proc.), a także partie KORWiN (4,76 proc.) i Razem (3,62 proc.). Zjednoczona Lewica do wejścia do Sejmu potrzebowała 8 procent, wymaganych dla koalicji wyborczych. Partie KORWiN i Razem jako pojedyncze ugrupowania potrzebowały 5 procent.
PKW podała wyniki z opóźnieniem - czekała na dwa protokoły z głosowania w niedzielnych wyborach: z Londynu i Ursynowa, aby mogła podać, które komitety wyborcze i z jakim wynikiem wejdą do Sejmu.
Zgodnie z kodeksem wyborczym protokoły z głosowania za granicą powinny wpłynąć najpóźniej 24 godz. po zakończeniu głosowania w kraju, czyli do godz. 21.00 (godzina 22.00 czasu polskiego). Protokoły, które do tego czasu nie wpłyną, nie są brane pod uwagę przy obliczaniu wyników wyborów.
Wyborcy za granicą głosowali na kandydatów startujących z okręgu warszawskiego.
Przedstawiciele PKW zapowiadali wcześniej, że w poniedziałek po godz. 18 poda wynik procentowy, który osiągnęły komitety wyborcze. We wtorek Komisja planuje podać oficjalne wyniki, w tym informacje o podziale mandatów.