PKW: karty do głosowania nie zostaną zniszczone
Państwowa Komisja Wyborcza zaleciła, aby dyrektorzy delegatur KBW nie występowali do dyrektora Archiwum Państwowego o zgodę na przekazanie do zniszczenia dokumentów z wyborów samorządowych po terminie przewidzianym w przepisach.
W wyjaśnieniu sekretarza PKW Kazimierza Czaplickiego zamieszczonym w środę wieczorem na stronie internetowej Komisji poinformowano, że zalecenie związane jest "z napływającymi apelami o nieniszczenie kart do głosowania".
Państwowa Komisja Wyborcza zaleciła, aby po upływie terminu określonego w rozporządzeniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego z dnia 13 listopada 2013 r. w sprawie sposobu przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów, dyrektorzy delegatur Krajowego Biura Wyborczego nie występowali do dyrektora Archiwum Państwowego o wyrażenie zgody "na brakowanie dokumentów z wyborów".
Jak podkreślono dotyczy to również dokumentów z wyborów sporządzonych w związku z ponownym głosowaniem w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta.
Postępowanie z dokumentami z wyborów z obwodowych komisji wyborczych określa rozporządzenia ministra kultury z 13 listopada 2013 r.
Według niego po upływie 30 dni od: rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy w sprawie ważności wyborów; podjęcia przez Sąd Najwyższy uchwały w sprawach nieważności wyborów lub nieważności wyboru posła do Parlamentu Europejskiego w wyborach; wydania przez sąd prawomocnych orzeczeń w sprawie ważności wyborów - dokumenty z głosowania "podlegają brakowaniu, zgodnie z przepisami o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach".
Zgodnie z rozporządzeniem, wniosek o wyrażenie zgody na brakowanie składa dyrektor właściwej miejscowo delegatury Krajowego Biura Wyborczego, a zgodę na brakowanie wyraża dyrektor archiwum państwowego właściwego miejscowo dla siedziby delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Państwowa Komisja Wyborcza podkreśliła, że o możliwości wystąpienia o wyrażenie zgody na przekazanie dokumentów do zniszczenia dyrektorzy delegatur KBW zostaną poinformowani w terminie odrębnym lub po ewentualnym zmianie rozporządzenia, o którym mowa.
W drugim zamieszczonym na stronie internetowej wyjaśnieniu PKW przypomina, że obwodowe komisje wyborcze kolegialnie podejmują rozstrzygnięcia związane z ustaleniem wyników głosowania w obwodzie.
"Wszystkie decyzje związane z ustaleniem wyników głosowania, w tym o uznaniu karty za ważną lub nieważną, głosu za ważny lub nieważny i ustalenie przyczyny nieważności głosu, a także na którego kandydata oddany został głos, lub czy głos oddany jest za wyborem kandydata, czy przeciw, muszą zatem być podejmowane przez wszystkich członków komisji uczestniczących w ustalaniu wyników głosowania" - podkreślono w komunikacie.
Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że niedopuszczalny jest podział pracy w komisji polegający na powierzeniu samodzielnego liczenia wyników poszczególnym członkom komisji.