PolskaPKP przedstawiło przyszłość Dworca Świebodzkiego

PKP przedstawiło przyszłość Dworca Świebodzkiego

Zarząd PKP przedstawił przyszłość najważniejszych nieruchomości PKP na Dolnym Śląsku. Była mowa o Wrocławiu Głównym, a także gorącym temacie ostatnich dni - Dworcu Świebodzkim.

PKP przedstawiło przyszłość Dworca Świebodzkiego
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Michał460

W Sali Sesyjnej Dworca Głównego we Wrocławia odbyła się konferencja prasowa dotycząca działalności pionu nieruchomości PKP w województwie dolnośląskim. Na pytania dziennikarzy odpowiadał Piotr Ciżkowicz, członek Zarządu PKP S.A., Jarosław Bator, dyrektor zarządzający nieruchomościami PKP oraz Tadeusz Szulc, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP we Wrocławiu.

Na wstępie Piotr Ciżkowicz przedstawił wzrost komercjalizacji nieruchomości Polskich Kolei Państwowych, który związany jest ze zmianą polityki spółki. W ciągu ostatniego roku o ponad 200% wzrosła komercjalizacja nieruchomości kolejowych w województwie dolnośląskim. Przychód ze sprzedaży pomieszczeń, budynków i gruntów sięgnął w ostatnich latach prawie 60 mln zł.

Poświęcono kilka minut także komercjalizacji dworca Wrocław Główny, która obecnie wynosi około 60%. Na niezbyt szybkie tempo tego procesu wpłynęło, zdaniem dyrekcji, niedostateczne poinformowanie inwestorów przed przebudową dworca. - Ponadto dodatkową ilość czasu zajęło wtórne dostosowanie pomieszczeń budynku do potrzeb przedsiębiorców, które odbywało się pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków - dodaje Ciżkowicz. W najbliższym czasie planowane jest otwarcie na dworcu restauracji McDonald’s, EMPIKu oraz apteki.

Jarosław Bator zwrócił uwagę na małe zainteresowanie inwestorów antresolą budynku dworcowego. – Było bardzo mało podmiotów, które były zainteresowane pomieszczeniami poza poziomem 0. Dodatkowym utrudnieniem była ograniczona nośność drewnianych stropów – mówi dyrektor zarządzający nieruchomościami PKP. Prawdopodobnie znaczna część piętra dworca przeznaczona będzie na cele kulturalne, prowadzone są rozmowy związane z otwarciem tam galerii sztuki współczesnej.

- Ujednolicone zostały standardy utrzymania czystości na dworcu Wrocław Główny. Dawniej była to sprawa sporna, ponieważ część dworca była własnością PKP, a część PLK i oba podmioty zatrudniały różne firmy sprzątające. Często schody na peron czyściło jedno przedsiębiorstwo, a platformy peronowe – drugie – mówił Piotr Ciżkowicz.

Nie zabrakło również aktualnego tematu Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Przedstawiciele PKP uznali, że jest to największa powierzchniowo nieruchomość, w związku z którą trwają plany inwestycyjne – ok. 28 ha. Jarosław Bator zapewnił, że trwają rozmowy z Urzędem Miasta i Urzędem Marszałkowskim na temat lokalnych połączeń kolejowych, które objąć miałyby Dworzec Świebodzki. – Liczymy na współpracę w tej sprawie trzech podmiotów – PKP, Miasta oraz inwestora, który przedstawi sensowny projekt – dodaje Bator.

Dyrektor zarządzającymi nieruchomościami powiedział też, że Kolej otrzymała już pierwsze oferty dotyczące modernizacji ternu Świebodzkiego, jednak nie zdradził, ilu inwestorów zgłosiło swoje projekty. Główne koncepcje to zabudowa biurowo-mieszkaniowa z elementami zabudowy handlowej i kulturalno-rozrywkowej. Bator zaznaczył także, że nie jest wykluczone podziemnej stacji kolejowej na Świebodzkim. Część nadziemna przeznaczona wówczas będzie na inne cele.

Przedstawiciele Kolei podkreślili także, że od środy, po egzekucji komorniczej firmy J.A. Plater, stali się dysponentem terenu dworca. Zaznaczono, że niedzielny handel nie zniknie ze Świebodzkiego do czasu rozpoczęcia prac związanych z planowanymi inwestycjami, czyli co najmniej do roku 2017. Jarosław Bator dodał, że ceny, jakie wprowadzono dla przedsiębiorców handlujących na targowisku nie są wysokie, jednak na wzrost liczby kupców Kolej nie liczy. – W pozostałe dni tygodnia planujemy na Dworcu Świebodzkim występy kulturalne – koncerty, festyny. Myślimy też o profilowanych kiermaszach i kinie plenerowym – mówi Bator.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)