Trwa ładowanie...
d10njf9
20-08-2004 16:50

PKN Orlen deklaruje współpracę z komisją śledczą

PKN Orlen zadeklarował pełną współpracę w zakresie udostępnienia materiałów sejmowej komisji śledczej i zapewnił, że - jeśli będzie to zgodne z prawem - przekaże komisji wszystkie niezbędne dokumenty.

d10njf9
d10njf9

"Sugestie wskazujące na niechęć Spółki do ewentualnego przekazywania dokumentów Komisji Śledczej są bezzasadne" - napisano w komunikacie.

Piątkowa "Rzeczpospolita" napisała, że z ekspertyz przygotowanych dla PKN Orlen wynika, iż posłowie nie mają prawa żądać wszystkich dokumentów, o które wystąpili.

Sejmowa komisji śledcza - zajmująca się badaniem zarzutu o nieprawidłowości w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa nad przedstawicielami SP w spółce PKN Orlen oraz zarzutu o wykorzystywanie służb specjalnych (d. UOP) do nielegalnych nacisków na organa wymiaru sprawiedliwości w celu uzyskania postanowień służących do wywierania presji na członków zarządu PKN Orlen - zwróciła się do PKN Orlen o udostępnienie wielu dokumentów spółki, w tym także dokumentów poufnych.

PKN Orlen poinformował, że dokumenty przekaże, "jeśli będzie to zgodne z przepisami prawa, podobnie jak przekazuje wszystkie żądane dokumenty prokuraturze".

d10njf9

"W związku z tym, że badanie przez Komisję Sejmową spółki publicznej PKN Orlen SA, której papiery wartościowe są notowane na giełdach w Warszawie i Londynie, ma charakter precedensowy, Zarząd zwrócił się do renomowanych kancelarii prawnych o opracowanie opinii dotyczącej procesu i zakresu udostępnianych dokumentów w aspekcie bezpieczeństwa obrotu papierami wartościowymi i ochrony interesów akcjonariuszy" - czytamy w komunikacie.

Dyrektor sekretariatu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Mirosław Kachniewski powiedział w piątek, że KPWiG nie zajmuje się kwestią udzielania informacji przez PKN Orlen sejmowej komisji śledczej.

Podkreślił, że "jedynym przypadkiem możliwej interwencji KPWiG byłaby sytuacja, gdyby osoby otrzymujące informacje poufne wykorzystałyby je do osiągnięcia korzyści majątkowej, jak określa to art. 161 c Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi". Musiałoby więc dojść do sytuacji, że osoby, które otrzymają poufne informacje z PKN Orlen wykorzystają je do zawarcia przynoszących zysk transakcji giełdowych.

Art. 161 c Prawa o publicznym obrocie stanowi, że każdy kto posiada informację poufną o danej spółce, jeżeli wiedział lub przy dołożeniu należytej staranności mógł się dowiedzieć, że jest to informacja poufna nie może wykorzystywać takiej informacji.

d10njf9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10njf9
Więcej tematów