Pitera: urzędy nadzorujące nie działają w Polsce właściwie
Urzędy nadzoru i kontroli instytucji
państwowych nie działają właściwie, to główny problem państwa
polskiego jeśli chodzi o walkę z korupcją - uważa minister Julia
Pitera, odpowiedzialna za walkę z korupcją.
Pitera była gościem międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego "Strategie antykorupcyjne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej", która odbyła się w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele innych partii politycznych oraz specjaliści ds. zwalczania korupcji.
Zdaniem Pitery, trudno budować system antykorupcyjny, gdy nie zna się dobrze zjawisk patologicznych - gdzie występują, jakie jest ich podłoże oraz mechanizm działania. Pokażmy gdzie system jest zły, by uniknąć tych błędów przy budowaniu nowego - apelowała Pitera. Obecnie, jej zdaniem, choć instytucji kontrolujących jest w Polsce wiele, nadzór nie służy niczemu: z kontroli nie są wyciągane wnioski ani żadne konsekwencje.
Poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) podkreślił, że minister zajmujący się korupcją nie powinien włączać się w bieżącą walkę polityczną. To obniża prestiż urzędu, spada jego wiarygodność. Minister odpowiedzialny za walkę z korupcją powinien przedstawiać rzeczowe koncepcje, a nie brać udział w politycznych przepychankach - powiedział Mularczyk.
Przyznaję, że moja partia przesadziła trochę, jeśli chodzi o walkę z korupcją. Postawiliśmy to sobie za cel numer jeden, podczas gdy okazało się, że znaczna większość społeczeństwa chciała, by żyło się lepiej - ocenił Mularczyk. Dodał, że rząd PiS wypracował wiele skutecznych narzędzi do walki z korupcją, jednak "niestety każdy kolejny rząd nie chce korzystać z dokonań poprzedników".
Zdaniem Katarzyny Piekarskiej (LiD), możliwe jest ponadpartyjne porozumienie w celu stworzenia wspólnej strategii zwalczania korupcji pod warunkiem, że nie będzie ona wykorzystywana do walki politycznej. Piekarska zwróciła uwagę, że w tym celu trzeba m.in. zmienić ustawę o CBA, które obecnie ma zbyt wiele uprawnień i dać całkowitą niezależność organom powołanym do walki z korupcją przez rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Nie będzie to łatwe, ale porozumienie jest możliwe. Na pewno należałoby w to włączyć organizacje pozarządowe, których wkład w walkę z korupcją jest ogromny - zaznaczyła Piekarska. Dodała, że walka z korupcją to nie tylko karanie, ale przede wszystkim edukacja i profilaktyka. (mg)