PIT za 2018 rok: do kiedy należy rozliczyć się z urzędem skarbowym?
PIT za 2018 rok: sprawdź, do kiedy podatnicy mają się rozliczyć z urzędem skarbowym. Nie każdego obowiązują te same terminy.
PIT za 2018 rok - styczeń
O złożeniu PIT za rok 2018 w pierwszej kolejności powinny pamiętać osoby, które rozliczają się z dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, ustalanych w oparciu o normy szacunkowe dochodu z określonej powierzchni uprawnej albo jednostki produkcji zwierzęcej. Na złożenie deklaracji PIT-6 mają czas do 21 stycznia 2019 roku.
Do 31 stycznia następujące druki podatkowe wypełnić muszą:
- duchowni (PIT-19A)
- osoby prowadzące działalność opodatkowaną (PIT-16A)
- osoby, które rozliczają się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28)
Należy podkreślić, że dodatkowo płatnicy są zobowiązani do złożenia do końca kwietnia deklaracji PIT-4R. Deklaracja ta zawiera informacje dotyczące zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które płatnik pobrał i odprowadził na rzecz urzędu. Płatnicy, którzy chcą składać PIT w formie papierowej dla nie więcej niż 5 osób, do 31 stycznia muszą dla nich złożyć wniosek do urzędu skarbowego.:
- PIT-8C, PIT-11, PIT-R
- IFT-1/IFT-1R.
PIT za 2018 rok – luty
28 lutego 2019 to data, która obowiązuje płatników składających PIT- 8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R w formie elektronicznej. Do tego dnia będą też musieli przekazać wymienione dokumenty podatnikom. O złożeniu PIT za 2018 rok przed końcem miesiąca musi także pamiętać Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma obowiązek wypełnienia za podatników PIT-40A. Dotyczy to emerytów i rencistów. Do 28 lutego PIT-14 muszą złożyć także banki, które prowadzą kasy mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe.
PIT za 2018 rok – kwiecień
Najwięcej osób będzie jednak musiało wypełnić swój obowiązek podatkowy do 30 kwietnia 2018. Konkretnie dotyczy to wszystkich, którzy rozliczają się na deklaracji:
- PIT-36
- PIT-36L
- PIT-37
- PIT-38
- PIT-39
Pamiętajmy, że terminem, o którym nie wolno zapomnieć jest ten, do którego można składać korektę. Jest to możliwe aż do momentu, w którym ulegnie ona przedawnieniu (przykładowo, jeżeli chcemy poprawić PIT-37, mamy na to 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku).