Trwa ładowanie...
d10yqil

Pisarka J.K. Rowling ufundowała klinikę neurologii

Autorka książek o przygodach Harry'ego Pottera J.K. Rowling ufundowała klinikę neurologii przy Uniwersytecie Edynburskim, przekazując na ten cel 10 mln funtów. Oficjalnego otwarcia placówki dokonała księżniczka Anna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
J.K. Rowling
J.K. Rowling (AFP, Fot: Robert Spencer)
d10yqil

Klinika otrzymała imię matki pisarki, Anne Rowling, która w wieku 45 lat zmarła na stwardnienie rozsiane.

Placówka będzie się specjalizować w terapiach spowalniających nieuleczalne, postępujące choroby układu nerwowego, zwłaszcza stwardnienie rozsiane, a także w badaniach nad chorobą Alzheimera, Parkinsona i chorobą neuronu ruchowego (zwaną również stwardnieniem zanikowym bocznym).

- Pacjenci chorzy na postępujące choroby neurologiczne potrzebują terapii, która spowolni proces pogarszania się stanu ich zdrowia, zatrzyma ten proces i odwróci go na tyle, na ile to możliwe - powiedział jeden z dyrektorów kliniki, neurolog Siddharthan Chandran. Poinformował, że ma to być placówka pionierska w dziedzinie odkryć naukowych i innowacyjnych badań prowadzonych we współpracy z publiczną służbą zdrowia, światem akademickim i firmami farmaceutycznymi na świecie.

d10yqil

- Tylko lepiej rozumiejąc procesy biologiczne kryjące się za niszczycielskimi chorobami neurologicznymi, możemy ustalić potencjalne sposoby leczenia i przetestować je w badaniach klinicznych - dodał.

Rowling nie przemawiała podczas uroczystości. Jednak w opublikowanym tego dnia oświadczeniu wyraziła dumę i radość z otwarcia kliniki. "Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w jej tworzenie i funkcjonowanie" - napisała.

W tegorocznym rankingu stu najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii, sporządzanym przez radio BBC4, J.K. Rowling zajęła 13. miejsce. W 2012 roku jej majątek szacowano na ok. 560 mln funtów.

d10yqil

Podziel się opinią

Share
d10yqil
d10yqil
Więcej tematów