Trwa ładowanie...

Pisarka J.K. Rowling ufundowała klinikę neurologii

Autorka książek o przygodach Harry'ego Pottera J.K. Rowling ufundowała klinikę neurologii przy Uniwersytecie Edynburskim, przekazując na ten cel 10 mln funtów. Oficjalnego otwarcia placówki dokonała księżniczka Anna.

Pisarka J.K. Rowling ufundowała klinikę neurologiiŹródło: AFP, fot: Robert Spencer
d4c18ug
d4c18ug

Klinika otrzymała imię matki pisarki, Anne Rowling, która w wieku 45 lat zmarła na stwardnienie rozsiane.

Placówka będzie się specjalizować w terapiach spowalniających nieuleczalne, postępujące choroby układu nerwowego, zwłaszcza stwardnienie rozsiane, a także w badaniach nad chorobą Alzheimera, Parkinsona i chorobą neuronu ruchowego (zwaną również stwardnieniem zanikowym bocznym)
.

- Pacjenci chorzy na postępujące choroby neurologiczne potrzebują terapii, która spowolni proces pogarszania się stanu ich zdrowia, zatrzyma ten proces i odwróci go na tyle, na ile to możliwe - powiedział jeden z dyrektorów kliniki, neurolog Siddharthan Chandran. Poinformował, że ma to być placówka pionierska w dziedzinie odkryć naukowych i innowacyjnych badań prowadzonych we współpracy z publiczną służbą zdrowia, światem akademickim i firmami farmaceutycznymi na świecie.

- Tylko lepiej rozumiejąc procesy biologiczne kryjące się za niszczycielskimi chorobami neurologicznymi, możemy ustalić potencjalne sposoby leczenia i przetestować je w badaniach klinicznych - dodał.

d4c18ug

Rowling nie przemawiała podczas uroczystości. Jednak w opublikowanym tego dnia oświadczeniu wyraziła dumę i radość z otwarcia kliniki. "Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w jej tworzenie i funkcjonowanie" - napisała.

W tegorocznym rankingu stu najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii, sporządzanym przez radio BBC4, J.K. Rowling zajęła 13. miejsce. W 2012 roku jej majątek szacowano na ok. 560 mln funtów.

d4c18ug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c18ug
Więcej tematów