PIS zmienia porządek obrad Sejmu. Najpierw Sąd Najwyższy

Na pierwszy ogień w nocnych obradach Sejmu pójdzie nowelizacja o "Prawie o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw". PIS zdecydował, aby na posiedzeniu zagłosować nad zmianami, umożliwiającymi powołanie nowych sędziów.

PIS zmienia porządek obrad Sejmu. Najpierw Sąd Najwyższy
Źródło zdjęć: © WP.PL

O zmianie porządku obrad poinformowano na stronie sejmowej. Partia rządząca chce jak najszybciej zająć się nowelizacją projektu ustawy sądowej. Na posiedzeniu, które ma potrwać do piątku, na początek przegłosowane będą poprawki nad zmianami w sądownictwie. Nowelizacja zostanie rozpatrzona w czwartek rano. Jak napisała "Gazeta Wyborcza", zmiany w ustawie ułatwią partii rządzącej wybór nowego I prezesa Sądu Najwyższego.

Ostatnia obrada przed urlopami

Ta obrada ma być ostatnią przed wakacyjną przerwą posłów. Aby poprawki mogły wejść w życie, po pierwszym czytaniu, nowelizacją musi zająć się komisja sprawiedliwości. Po przyjęciu poprawek przez Sejm, nowelizacja trafi do Senatu. Choć jest mało czasu, przyjęcie poprawek jest możliwe.

Nowelizacja ustawy sądowej

Nowelizacja ustawy umożliwiłaby powołanie nowego sędziego bez względu na tryb odwoławczy i liczbę kandydatów. Również prezesa Sądy Najwyższego. To już 5. nowelizacja dotycząca wyboru sędziów SN. Nowelizacja skierowana jest przede wszystkim w stronę tych sędziów, którzy buntują się przed zmianami jakie wprowadza partia rządząca.

Stan spoczynku po 65. roku życia

Wśród nich jest Prof. Małgorzata Gersdorf, która przerwała urlop i wróciła do pracy. Bo jak stwierdziła "sytuacja jest dramatyczna". Zgodnie z niedawno ustaloną ustawą, w stan spoczynku przeszli wszyscy sędziowie, którzy ukońćzyli 65. rok życia i nie podpisali prezydenckiej deklaracji o stanie zdrowia. Na stan spoczynku wysłana została również Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Źródło:TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

**Zobacz także: Małgorzata Wassermann: "Nie jestem przywiązana do ław sejmowych"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)