Trwa ładowanie...
d4gingr

PiS zawiesiło go w prawach członka. Teraz zostanie ich wicemarszałkiem

Komitet Polityczny PiS ogłosił swoje rekomendacje na marszałków i członków zarządów województw. Nie brakuje niespodzianek. Jeden z kandydatów na wicemarszałka to działacz zawieszony dyscyplinarnie miesiąc temu za "działanie na szkodę partii" Bartłomiej Dorywalski.
Share
Włoszczowa, okolice rynku. Plakat wyborczy Bartłomieja Dorywalskiego
Włoszczowa, okolice rynku. Plakat wyborczy Bartłomieja DorywalskiegoŹródło: Agencja Gazeta
d4gingr

Jak to możliwe, że partia zawiesza działacza, a miesiąc później chce, by współkierował województwem zamieszkiwanym przez ponad 1 mln osób? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Biura Zarządu Okręgowego PiS w Kielcach i koordynatora ds. struktur partii. W obu miejscach odesłano nas do regionalnego sekretarza Andrzeja Prusia, a ten nie odpowiedział na nasze próby kontaktu.

Szkoda, bo Bartłomiej Dorywalski to przykład zdumiewającej kariery. Już jako 27-latek w 2006 roku został niespodziewanie burmistrzem Włoszczowy i wszedł na samorządowe "salony". Rok później kandydował nawet z list PiS do Sejmu, ale nie zdobył wystarczającej liczby głosów.

Problemy dużego zakładu przemysłowego

Był asystentem posła Przemysława Gosiewskiego. Po śmierci polityka w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku Dorywalski objął po nim funkcję parlamentarzysty. W listopadzie znów został wybrany na burmistrza Włoszczowy i zrzekł się mandatu poselskiego. W województwie świętokrzyskim miał już wyrobione kontakty i znajomości.

d4gingr

Niespodziewanie zaczęły się nim jednak interesować media. Dziennikarz śledczy Sylwester Latkowski w filmie "Człowiek z lasu" pokazał wielką siłę mafijnych układów w Polsce lokalnej, a Dorywalski został jednym z niechlubnych bohaterów ekranizacji. Latkowski twierdził nawet, że przed premierą filmu "działy się dziwne rzeczy", a Dorywalski interesował się tym, kto i gdzie produkuje ten dokument.

W aferze chodziło m.in. o utrudnianie działalności gospodarczej. "Po lokalnej przepychance z burmistrzem Dorywalskim właściciele firmy Strunobet-Migacz, jednego z największych przedsiębiorstw w woj. świętokrzyskim (ok. 40 mln zł przychodu w 2010 r.), tuż przed świętami postanowili zlikwidować działalność w tej gminie" - informowała "Rzeczpospolita".

Firma zatrudniająca ok. 150 osób i produkująca słupy oświetleniowe oraz stacje transformatorowe zmagała się z nieustającymi kontrolami, a na niezbędne do funkcjonowania decyzje miasta czekała nawet ponad 2 lata.

d4gingr

Złożone do Dorywalskiego dokumenty o zmianę zagospodarowania przestrzennego były rozpatrywane 2,5 roku, a decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wróciła od burmistrza po 1,5 roku.

W 2014 roku Dorywalski przegrał wybory na burmistrza Włoszczowy z kandydatem PSL. W 2015 roku bezskutecznie startował do Sejmu. Został doradcą wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek. Nieoficjalnie mówi się, że Agata Wojtyszek konsultowała z nim najważniejsze decyzje personalne.

Rekomendowany na wicemarszałka

Teraz samorządowiec zaszedł za skórę kolegom z partii. Pod koniec września "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że Bartłomiej Dorywalski został zawieszony w prawach członka PiS. Powodem miało być "działanie na szkodę partii" i "walka o miejsca na listach wyborczych do samorządu".

d4gingr

Po ogłoszeniu wstępnych propozycji przez zarząd partii w Kielcach, Dorywalski miał namawiać niezadowolonych do rezygnacji ze startu w wyborach. On sam też miał dostać zbyt dalekie miejsce i odwołać chęć ubiegania się o głosy wyborców.

W czwartek (15 listopada) rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek opublikowała w sieci listę rekomendacji komitetu politycznego partii na marszałków i członków zarządów województw.

Nagle okazało się, że Dorywalski wraca do politycznej gry i to na najwyższych szczeblach. W województwie świętokrzyskim ma pełnić funkcję wicemarszałka. Jego szefem będzie prawdopodobnie Andrzej Bętkowski, dotychczasowy wicewojewoda świętokrzyski z PiS.

ZOBACZ WIDEO: Zapytaliśmy Polaków, jaka jest Polska na 100-lecie niepodległości?!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gingr

Podziel się opinią

Share
d4gingr
d4gingr
Więcej tematów